Nedohoda o viacročnom rozpočte je taktický ťah

Britský premiér a nemecká kancelárka, Zdroj: TASR/AP Photo/Ian Langsdon, Pool

Lídri sa do začiatku budúceho roka pokúsia o dosiahnutie kompromisu spojeného s novou verziou viacročného rozpočtu na obdobie 2014 – 2020, ktorú im vo štvrtok (22. novembra) predložil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Podľa nemenovaných zdrojov nedohoda na minulotýždňovom summite vyhovuje Nemecku, pretože tak získalo výhodnú rokovaciu pozíciu voči Veľkej Británii. Kancelárka Angela Merkelová totiž môže ponúknuť svoju podporu pre výrazné škrty v návrhu za to, že premiér David Cameron pristúpi na dohodu o bankovej únii.

Ak by Spojené kráľovstvo získalo akceptovateľný výsledok v predstihu, Nemecko by za svoju podporu nezískalo nič. Tento predpoklad podľa zdroja z radov cyperského predsedníctva podporuje aj fakt, že lídri po summite uviedli, že sú blízko dohody na viacročnom finančnom rámci po roku 2014. Zároveň dodal, že Berlín na summite využil viacero sofistikovaných diplomatických manévrov, pre ktoré nemeckí partneri ostali bezradní.

Nemecko si pritom udržiavalo kľúčovú rolu medzi dvomi skupinami čistých prispievateľov. Na jednej strane sú Francúzsko a Taliansko, ktoré sú za zvýšenie rozpočtu, najmä na poľnohospodárstvo a kohéziu. Na druhej strane je skupina na čele s Veľkou Britániou, čo tlačí na výrazné škrty. Sem patria aj Švédsko a Holandsko.

Hoci samotná Angela Merkelová zastávala znižovanie, čo mnohí vnímali ako snahu obmäkčiť Camerona, na druhej strane aktívne vyvíjala na britského premiéra tlak, aby nepoužil veto. Po skončení summitu v piatok popoludní kancelárka pokračovala v nečitateľnosti. Novinárom povedala, že panovala priateľská nálada a narozdiel od Camerona vôbec nespomenula škrty.

Na otázku, či sympatizuje s Cameronovým postojom a jeho tlakom na okresávanie rozpočtu odpovedala: „Sympatizujem so svojím stanoviskom a tým je dosiahnuť dohodu medzi všetkými 27 členskými štátmi.“

Podobne ako slovenský premiér na summit prišla s tým, že dohodu neočakáva. „Keď som prišla, myslela som si, že mnohé veci boli jednoducho neprekonateľné, ale teraz po obede, a vzhľadom na to, že sme si mohli v noci oddýchnuť, ľudia pri stole predniesli všeobecnú vôľu a snahu dospieť k dohode,“ dodala.

Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ Merkelová hrá šikovnú hru tým, že sa nakláňa k obom táborom. „Teraz má šancu využiť túto rozpočtovú pozíciu ako páku na Camerona, aby akceptoval bankovú úniu,“ vysvetlil. Ako ďalej dodal napriek tomu, že štáty majú rozdielne postoje voči viacročnému rámcu, veľké krajiny nerobili problémy, ale skôr viaceré menšie.

„Každý čakal, že Cameron všetko zlomí. Ten však prišiel s iným prístupom. Teraz nikto nemôže povedať, že Veľká Británia je zodpovedná za to, čo sa stalo,“ uviedol diplomat, ktorý mal možnosť vypočuť si diskusiu.

Britský premiér vraj používal veľmi diplomatický tón a ostatných lídrov uistil, že sa prišiel dohodnúť. Podľa interných informácií je údajne pripravený akceptovať škrt vo výške 100 miliárd eur, hoci pri bilaterálnych rozhovoroch s Van Rompuyom vyzýval k 200-miliardovému škrtu.

Medzi krajiny s výhradami k predloženému návrhu sa neprekvapivo zaradili Fínsko a Holandsko, ktoré trvajú na znižovaní a rabatoch. Na druhej strane viac peňazí žiadajú Portugalsko a Rumunsko.