Nejasné pozície Britov v rokovaniach o brexite frustrujú zástupcov EÚ

Vedúci vyjednávači počas tretieho kola rokovaní o brexite. FOTO: TASR/AP/Virginia Mayo

Pomalý pokrok na rokovaniach o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie zvyšuje pravdepodobnosť, že po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku v marci 2019 bude potrebné dlhšie prechodné obdobie.

V stredu to vyhlásil Guy Verhofstadt, zástupca Európskeho parlamentu na rokovaniach o brexite.

Neželané scenáre

Británia tak bude musieť dodržiavať pravidlá EÚ dlhšie, a to aj v takých záležitostiach, ako je sloboda pohybu. Prechodné obdobie môže trvať tri roky.

Verhofstadt sa k téme vyjadril v parlamentnom výbore, ktorý zasadal len pár ulíc od miesta, kde prebieha tretie kolo rokovaní o brexite – a zatiaľ bez nejakého posunu vpred.

Do hry sa podľa neho dostáva aj scenár „neriadeného“ odchodu Británie z EÚ, napriek tomu, že „všetci hovoria, že scenár bez dosiahnutia dohody je tým najhorším výsledkom pre každého z nás,“ citovala Verhofstadtovo vyjadrenie agentúra DPA.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/na-brexit-bez-dohody-doplatili-chovatelia-oviec/

Chýbajú konkrétne návrhy

Britská vláda v uplynulých týždňoch zverejnila sériu dokumentov v súvislosti s brexitom, ale ani jeden neobsahoval konkrétny návrh na finančné vyrovnanie, či vyriešenie ďalších sporných bodov. Namiesto toho sa v nich hovorí o “flexibilite a predstavivosti”. To zástupcov EÚ frustruje.

Zatiaľ čo Európska únia zrozumiteľne stanovila svoje ciele pre brexit, britská vláda doteraz predložila len jeden konkrétny návrh – stanovenie právomocí Súdneho dvora EÚ. V tomto bode Londýn požaduje, aby po vystúpení krajiny z EÚ práva európskych občanov v Spojenom kráľovstve spadali pod právomoc britských súdov.

Nespokojný vyjednávač EÚ

Hlavný vyjednávač Európskej únie v rokovaniach o brexite Michel Barnier v stredu – v predvečer ukončenia tretieho kola rozhovorov o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Únie – opätovne vyzval britskú stranu, aby predložila „jasné pozície“ v záujme dosiahnutia pokroku v rokovacom procese.

Barnier už v pondelok, pred začatím nového kola rokovaní, vyjadril nespokojnosť s nedostatočným pokrokom ohľadne vyjasnenia podmienok odchodu Británie z EÚ. Zároveň vyzval Britov, aby už konečne začali seriózne rokovať o podmienkach „rozvodu“.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/brexit-britska-vlada-tvrdi-ze-uz-ma-plan/

Po skončení tretieho dňa rokovaní, ktoré sa týkali aj smerníc prijímaných najvyššími lídrami EÚ, Barnier prostredníctvom účtu na Twitteri pripomenul, že Únia potrebuje poznať jasné postoje Spojeného kráľovstva k všetkým prerokúvaným otázkam.

Čas sa kráti

Je tak čoraz pravdepodobnejšie, že októbrový termín na dosiahnutie dohody o brexite sa nepodarí dodržať. Obe strany majú pritom v pláne už len dve ďalšie kolá pred summitom EÚ, ktorý má rozhodnúť, či sa na rokovaniach dosiahol dostatočný pokrok na to, aby Brusel pristúpil k vyjednávaniam o novej obchodnej dohode s Britániou.

To podľa diplomatov vnáša napätie aj do súčasných rokovaní – Britom prekáža, že zástupcovia EÚ totiž aj naďalej odmietajú rokovať o dohode, kým nebudú jasné podmienky brexitu.