Neľahký osud Lisabonskej zmluvy v Írsku

Viac ako polovica (60%) oprávnených voličov sa presne nerozhodla, či podporí v ratifikačnom referende Lisabonskú zmluvu. Vyplýva to z prieskumu novín The Irish Sun z pondelka 14. apríla 2008.

Lisabonskú zmluvu zatiaľ určite podporí len 28% respondentov, 12% bude hlasovať proti nej. Počet nerozhodnutých voličov sa v porovnaní s posledným prieskumom z decembra znížil o 12%.

Najväčšou prekážkou pre rozhodnutie sa zdá byť nedostatok informácií. Štvrtina respondentov Lisabonskej zmluve vôbec nerozumie a ďalších 40% jej rozumie len veľmi málo. Svojimi poznatkami o obsahu dokumentu si je istý len každý 20. opýtaný.

S úmyslom podporiť Lisabonskú zmluvu pred blížiacim sa ratifikačným referendom pricestovala do nemecká kancelárka Angela Markelová. Vystúpila na Národnom európskom fóre v Dubline (14. apríl). Upozornila, že Lisabonská zmluva „ponúka lepšiu prípravu pre budúcnosť Európy“ a „pokračovanie prosperity.“

„Môžem len povedať, že ak ostane všetko tak ako doteraz, vaše obavy sa nebudú vôbec riešiť,“ odkázala šéfka nemeckej vlády euroskeptikom, ktorí odmietajú podporiť ratifikáciu reformného dokumentu.

Írsky premiér Bertie Ahern pre novinárov povedal, že Merkelovej prejav bol „úvodným výkopom“ kampane za Lisabonskú zmluvu v Írsku. Ďalším, kto príde podporiť dokument, bude predseda EK José Manuel Barroso. Írsko navštívi 17. apríla.

Proeurópsky premiér Ahern nedávno oznámil, že v máji odstúpi (EurActiv 03/04/08). Jeho nástupca, bývalý minister zahraničia Brian Cowen, prisľúbil, že zabezpečenie referendového „áno“ bude jeho prioritou.

Získať podporu pre ratifikáciu Lisabonskej zmluvy však môže byť neľahké pre kohokoľvek, kto nastúpi po Ahernovi. Denník Irish Daily Mail zverejnil v pondelok znenie diplomatickej správy, podľa ktorej komisárka Margot Wallström vyzvala na „utíšenie alebo odloženie správ, ktoré by mohli byť neužitočné.“

Zo zverejneného dokumentu vyplýva, že írska vláda sa spolieha na to, že „väčšina ľudí nebude mať čas študovať text a pôjde s politikmi, ktorým dôveruje.“ Preto „cieľom je sústrediť sa na kampaň o celkových prínosoch EÚ ako o zmluve samotnej.“

Ahern spoločne s Merkelovou vážnosť zverejneného textu zľahčili. „Dohady, že Európa zámerne zmení vyhlásenia pred referendom, nemajú žiadny základ,“ povedal írsky premiér.