Nemci zažehnali spor s Poliakmi

Guido Westerwelle

Meno Eriky Steinbachovej nedáva mnohým v Poľsku spať. Sám poľský premiér Donald Tusk loboval u Angely Merkelovej, aby ju stiahla zo scény. Poľský magazín Wprost uverejnil na titulke jej karikatúru v nacistickej uniforme.

Erika Steinbachová je dlhoročnou predsedníčkou Zväzu vysídlencov (Der Bund der Vertriebenen, BdV). Ten združuje a zastupuje záujmy Nemcov, ktorí boli zo svojich domovov vyhnaným z krajín východnej Európy (Poľsko, Maďarsko, bývalé Československo). Prišli o majetky a mnohí z nich pri odsune zomreli. Okrem toho je Steinbachová vplyvnou kresťansko-demokratickou poslankyňou v Bundestagu.

Jej snaha o získanie kresla predsedníčky rady novej nadácie „Útek, vysídlenie, zmierenie“ spôsobila problémy vo vládnucej koalícii Merkelovej s liberálmi. Predovšetkým šéf FDP a minister zahraničia Guido Westerwelle odmietal kandidatúru Steinbachovej s odôvodnením, že to poškodí vzťahy s Varšavou. Cieľom novej nadácie je vytvoriť stálu expozíciu v Berlíne (Vertriebenen-Gedenkstätte), spolu s výskumným centrom, zameraným na osudy vysídlených.  

V Poľsku Steinbachovej nevedia okrem iného zabudnúť, že po zjednotení Nemecka hlasovala proti uznaniu hraníc Nemecka s Poľskom (Oder-Neiße-Vertrag) a vyslovila sa proti vstupu Poľska do EÚ. Poliaci tvrdia, že sa snaží vykresliť Nemcov ako obete vojny, ktorú začali a že nová nadácia, na ktorú sa apriori dívajú podozrievavo, by pod jej vedením šírila zaujatý obraz.

Steinbachová odstúpila zo boja o kreslo šéfky rady po tom, čo Zväz vysídlencov získal ústupky v iných požiadavkách ohľadne novej nadácie. „Určite sa teraz nenechám nominovať“, povedala novinárom. „Som veľmi štastná z toho, čo sme dosiahli. Nie sú žiadni víťazi, ani porazení“.

Súčasťou kompromisu, je že namiesto nemeckej vlády to bude Bundestag, ktorý bude mať právo vetovať zloženie správnej rady nadácie. Zväz vysídlencov v nej získa viac kresiel (šesť namiesto troch), pričom sa zvýši aj celkový počet kresiel v rade a zároveň plocha vyhradená v berlínskom Deutschlandhaus pre výstavné priestory bude väčšia o 1000 štvorcových metrov. Nové plány musia ešte prejsť hlasovaním v parlamente.

Pozície

Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski označil dosiahnutý kompromis za pozitívnu správu pre poľsko-nemecké vzťahy.

„Vytvorenie nadácie je nemecká iniciatíva, o ktorej máme pochybnosti, ale fakt, že Erika Steinbachová nebude členskou jej správnej rady dáva nádej, že bude konať v súlade so svojím proklamovaným cieľom poľsko-nemeckého zmierenia“, cituje ho agentúra AFP.

Analytička Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (DGAP) Anna Quirin v rozhovore pre EurActiv.de povedala: „V Poľsku spochybňujú Steinbachovej postavenie ako vyhnankyne, pretože je dcérou nemeckého dôstojníka, ktorý sa počas vojny zúčastnil okupácie Poľska. Poľský minister zahraničia [Sikorski, 2009] to dokonca formuloval veľmi tvrdo: ‘…prišla s Hitlerom a s Hitlerom aj odišla’."

EurActiv/Reuters