Nemec Grékom navrhol „geuro“

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Vzhľadom na politickú krízu v Grécku, niektoré európske vlády otvorene pripustili, že sa pripravujú na možný odchod krajiny z eurozóny. Hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer však predložil iné riešenie gréckych problémov. Miesto toho, aby sa Grécko eura vzdalo, malo by zaviesť paralelnú menu tzv. geuro.

Malo by tak lacnejšiu menu, dokázalo by plniť svoje platobné povinnosti a zároveň by mohlo ostať súčasťou eurozóny. Nová mena by pozostávala z dlhopisov vydaných gréckou vládou, ktoré by sa predávali.

Geuro by najprv masívne devalvovalo voči euru. Fiškálnou disciplínou by ho však grécka vláda mohla následne posilniť. „Som presvedčený, že paralelná mena k euru je najpravdepodobnejším výsledkom vývoja,“ vyhlásil v pondelok v Berlíne.

Jeho plán je však podmienený tým, že sa krajina bude držať medzinárodného záchranného programu. Vláda bude svoje účty platiť v bondoch, ktoré by sa následne používali ako paralelná mena. Oficiálnou by však ostalo euro. Dôsledkom toho, by krajina mala mäkkú a tvrdú menu.

Podobne sa postupovalo aj v prípade Argentíny. Ministri financií však Mayerovým návrhom nadšení zrejme nebudú, lebo Grécko by nemuselo byť jedinou krajinou, ktorá by na tento systém musela prejsť. Mayer zároveň nepredpokladá, že medzinárodní partneri by prestali Grécko podporovať po víťazstve strán nepodporujúcich záchranný program.

Nútený odchod

Ekonóm Michael Hüther z kolínskeho Inštitútu pre ekonomický výskum má iný názor. Ak by Gréci volili strany proti škrtom, s ďalšou pomocou už nebudú môcť počítať.

Princíp – žiadne peniaze bez podmienok – nazval posvätným. Ak Grécko nebude súhlasiť s reformami, nebude akceptované v eurozóne. „Euro bez Grécka prežije,“ uviedol podľa nemeckého EurActiv-u.

Nemecké médiá pred pár dňami priniesli informáciu, že kancelárka Angela Merkelová vyzvala gréckeho prezidenta Karolosa Papouliasa, aby vypísal referendum o členstve v eurozóne. Nemecká vláda správu dementovala.