Nemecké predsedníctvo EÚ chce byť „motorom a moderátorom Európy“

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas (vľavo) a štátny tajomník pre európske záležitosti Michael Roth (vpravo) [EPA-EFE/Andreas Gora]

Nemecká vláda schválila program a priority predsedníctva v Rade EÚ. Zameriava sa na zvládnutie koronavírusovej krízy a jej dopadov, píše nemecký EURACTIV.

„Očakávania našich partnerov sú vysoké,“ uviedla na margo predsedníctva a jeho programu na tlačovej konferencii hovorkyňa spolkovej vlády Ulrike Demmer. Jeho celé znenie bude zverejnené až 30. júna. Podľa ministra zahraničných vecí Heika Maasa bude Nemecko „motorom a moderátorom Európy.“ Jeho predsedníctvo v Rade EÚ začína 1. júla a bude trvať do konca roku 2020.

Program predsedníctva, ktorý mala nemecká redakcia EURACTIV k dispozícii, stojí najmä na ponaučeniach z pandémie. Budú sa prehodnocovať európske nástroje krízového riadenia v Európe, výroba liekov a medicínskeho materiálu sa bude sústrediť do Európy. Cieľom je menšia závislosť na dovoze potenciálne kriticky dôležitého tovaru z tretích krajín.

Jednou z najdôležitejších úloh pre nemecké predsedníctvo je nájsť konsenzus v rokovaniach o viacročnom finančnom rámci (VFR), sedemročnom rozpočte Únie a o pláne obnovy.

Digitalizácia 

Cieľom Nemecka je aj „vybudovať vysokovýkonnú, suverénnu a odolnú európsku digitálnu infraštruktúru,“ čo má zvýšiť suverenitu a konkurencieschopnosť EÚ.

Únia sa chce stať nezávislou od poskytovateľov cloudových služieb z USA, preto sa podpory dostane európskemu cloudovému projektu „Gaia X“. Ide o spoločný francúzsko-nemecký projekt, do ktorého nemecký a francúzsky minister hospodárstva, Peter Altmaier a Bruno Le Maire, investovali politický kapitál.

Nemecko podporuje aj rozvoj spoločného Európskeho dátového priestoru ako o ňom hovorí stratégia Európskej komisie.

Nemecko chce, aby bola umelá inteligencia „použiteľná vo všetkých odvetviach“ ale „vždy s ohľadom na blaho našej slobodnej demokratickej spoločnosti.“

Nové dane 

Pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, krajiny Únie majú užšie spolupracovať najmä v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry. Nemecko podporuje „jednotnú minimálnu úroveň bezpečnosti IT pre všetky zariadenia na trhu.“

V programe sa však nespomína rozšírenie 5G sietí. Digitálna daň však má byť zavedená hneď po dohode na úrovni OECD.

Nemecko obhajuje aj daň z finančných transakcií, čo je iniciatíva nemeckého ministra financií Olafa Scholza (SPD).

Ministri financií Nemecka a Francúzska: V zavádzaní digitálnej dane sme jednotní

Po minulotýždňovom odchode zástupcov Spojených štátov z rokovaní OECD o budúcej podobe digitálnych daní hovorí Paríž a Berlín o provokácii zo strany Washingtonu. Obaja šéfovia rezortov financií však veria, že sa medzinárodná zhoda nájde ešte tento rok.

Konferencia o budúcnosti Európy 

Pokiaľ ide o sociálne témy, ktoré donedávna spôsobovali nezhody medzi koaličným partnermi v Nemecku, vláda chce presadzovať európske „rámce“ pre rozvoj národných minimálnych miezd a základných záruk.

Nemecko sa bude snažiť vyslať „politický signál“ na podporu rodovej rovnosti, vrátane rodovo špecifických dopadov pandémie COVID-19.

V programe predsedníctva je aj konferencia o budúcnosti Európy, ktorú požaduje najmä Európsky parlament a občianska spoločnosť.

Nemecká vláda živí nádej na jej skorý začiatok a chce dosiahnuť, aby „Rada, Komisia a Európsky parlament dosiahli rýchlu dohodu o štruktúre a mandáte konferencie.“

V klimatickej politike nič nové

Znenie programu v oblasti klímy je relatívne vágne. Nemecká vláda má ambíciu dosiahnuť spoločnú pozíciu v Rade k stratégii biodiverzity a k európskemu klimatickému zákonu (klimatická neutralita).

Vyzýva Európsku komisiu, aby prediskutovala, „v ktorých oblastiach sú potrebné ďalšie politické opatrenia“. V programe je aj zmienka o podmienkach pre chov zvierat a označovanie potravín.

Seehoferov rukopis

Pokiaľ ide o migráciu, program stavia do popredia dlho očakávanú reformu spoločného európskeho azylového systému (CEAS). Hoci nemecké predsedníctvo plánuje presadzovať reformu „na základe návrhov predložených Komisiou“, v programe ponúka aj svoje vlastné návrhy.

Tie nesú rukopis ministra vnútra Horsta Seehofera (CSU), vrátane nového vymedzenia zodpovedností a  kontroverzného návrhu na vybavovanie azylových žiadostí na vonkajších hraniciach EÚ.

Ďalším pilierom programu je podpora právneho štátu v Európe.

Nemecko podporuje návrh Európskej komisie spojiť dodržiavanie princípov právneho štátu s vyplácaním finančných prostriedkov EÚ.

Nové predsedníctvo Únie, staré problémy s právnym štátom

Nadchádzajúce nemecké predsedníctvo v Rade EÚ podporuje napojenie eurofondov na dodržiavanie princípov právneho štátu v novom rozpočte Únie. Europoslanci upozorňujú, že to nemusí stačiť.

Polovica záujmu smeruje k Číne

Podľa programu predsedníctva sa zahraničná politika Únie zameria na Čínu.

Nemecká vláda má v úmysle „usilovať sa o väčšiu reciprocitu vo všetkých oblastiach“ a „vytvoriť rovnaké podmienky v hospodárskej súťaži“, napríklad v rámci bilaterálnej investičnej dohody.

Program predpokladá rokovania o klimatickej politike, otázky ľudských práv a demokracie už nespomína.

Pokiaľ ide o rokovania o brexite, nemecká vláda trvá na „vyváženom vzťahu medzi právami a povinnosťami a spravodlivými podmienkami hospodárskej súťaže“.

Nemecká vláda nazýva USA „najbližším zahraničným a bezpečnostným partnerom mimo Únie“, s ktorým chce udržať aktívnu spolupráca. To, či v USA zastávajú podobný názor bude závisieť od prezidentských volieb v novembri.

Sklamaná opozícia

Nemecká opozícia vníma program kriticky. Hovorkyňa Zelených pre európsku politiku Franziska Brantner pre EURACTIV hovorí, že sa rovná „ignorovaniu budúcnosti“. Je sklamaná zo toho, že „vláda oslabila svoje ambície v oblasti ochrany klímy“.

Program podľa nej nenapĺňa očakávania ani v oblasti rovnosti príležitostí pre ženy.

Jej ľavicový kolega, Andrej Hunko (Die Linke), sa sťažoval na chýbajúce plány „v sociálnych otázkach, ktoré by uprednostňovali ochranu a práva pracovníkov pred slobodami na vnútornom trhu EÚ“. Chýba mu aj zmienka o európskej minimálnej mzde.