Nemeckí intelektuáli: Európa ide zlým smerom

Helmut Scmidt, zdroj: www.ndr.de

Niekdajší spolkový kancelár Helmut Schmidt je sklamaný z európskych vrcholných politikov. Momentálne je vraj Európa bez vedenia. V relácii televízie Das Erste ("Steinbrücks Blick in den Abgrund – Macht und Ohnmacht eines Krisenmanagers") doslova hovorí: „V tejto chvíli tu nie je žiadny líder. Je to horšia situácia v európskej integrácii ako sme zažili v 60. rokoch.“

Kriticky hodnotí Schmidt aj nedávne rozšírenia Európskej únie. „Na maastrichtskej konferencii sme boli 12 členských štátov. Preto nás bolo 15, potom 20 a 26 a 27. To je všetko blbosť“. Na margo nových členských štátov hovorí: „Bolo správne držať si od nich fyzický  odstup. Malo na to stačiť členstvo v NATO, to by uspokojilo aj Američanov. Ale prijať ich hneď aj od EÚ, bez toho aby sa pravidlá hry tohto spolku prispôsobili, to bola katastrofálna chyba.“

Ostrá diskusia o EÚ v Nemecku

V máji kritizoval známy filozof Jurgen Habermas zlyhanie politikov počas finančnej krízy. Krotenie kasino-kapitalizmu zlyhalo podľa  neho na malej odvahe národných štátov. Habermas opisuje EÚ ako spolok, ktorý „mrhá svojou energiou na žabo-myšie vojny o obsadenie svojich najvplyvnejších postov tými najbezfarebnejšími figúrami“.

Mníchovský spisovateľ Hans Magnus Enzensberger sa vo februári prejavil ako radikálny odporca minulých a súčasných rozšírení EÚ. Pri preberaní ceny v dánskej Kodani hovoril vo svojej ďakovnej reči aj o Európe, konkrétne o „velikášstve“ a „regulačnej megalománii bruselských hôrd.“ Kontrola cez Európsky parlament je vraj slabá, hovorí Enzensberger. „Viac ako 15 tisíc lobistov, ktorí pôsobia v Bruseli majú na rozhodovanie väčší vplyv ako poslanci“.

Expert na EÚ Claus Myr nazval Enzensbergerovu reč v komentári pre EurActiv.de, „rétoricky agresívnou“ a „plnou holých nezmyslov“.

Bývalý spolkový prezident Roman Herzog zase v januári v komentári pre nemecký denník FAZ, ktorého bol jedným z troch autorov, kritizoval centralizmus EÚ. Tá sa podľa neho nachádza na zlej ceste, z čoho číha riziko, že úplne zlyhá. Bazírovať treba podľa neho predovšetkým na princípe subsidiarity. „Ten už dnes hrá v myslení bruselských politikov, zamestnancov a zástupcov odborov skoro žiadnu úlohu“.