Nemeckí liberáli: Minister financií musí byť nezávislý od Angely Merkelovej

Predseda FDP Christian Lindner.

Predseda Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner dnes v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vyhlásil, že post ministra financií by nemal zastávať zástupca Kresťansko-demokratickej únie (CDU).

Vyhlásenia lídra nemeckých liberálov prišlo len deň pred začiatkom rokovaní o budúcej koaličnej vláde medzi kresťanskými demokratmi (CDU/CSU), Zelenými a slobodnými demokratmi.

Hocikto len nie CDU

„Myslím si, že kancelársky post a funkciu ministra financií nemôžu zastávať zástupcovia jednej strany. Malo by to byť politicky oddelené,“ upresil Lindner.

Odmietol komentovať, či on sám sa chce o post uchádzať. Vyjadril však jasný postoj k tomu, kto by ho zastávať nemal.

„Zelení, CSU, či FDP – všetko z toho by bola lepšia možnosť, ako odovzdať rezort financií do rúk CDU.“

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/europa-po-nemeckych-volbach/

Ministerstvo financií v súčasnosti dočasne vedie zástupca kresťanských demokratov Peter Altmaier. Na poste nahradil jeho straníckeho kolegu Wolfganga Schäubleho, ktorý po ôsmich rokoch vymenil funckiu ministra financií za post predsedu dolnej komory nemeckého parlamentu (Bundestag).

Keďže sa jedná o prechodné riešenie, minister Altmaier by podľa Lindnera nemal prijímať žiadne dôležité rozhodnutia. To by malo platiť, až kým nevznikne nová vláda.

„Pre mňa je úplne neprijateľné, aby minister financií vyjednával v Bruseli, akoby sa v Nemecku nič nestalo. Nijaké rozhodnutie nemôže byť prijaté bez dosiahnutia novej politickej legitimity.“

„Nie“ Európskemu menovému fondu a kritika Macrona

Christian Lindner v rozhovore tiež zdôraznil, že nemá v úmysle poľaviť z tvrdej línie, ktorú proti reformným návrhom eurozóny obsahoval volebný program strany. Nepozdáva sa mu Schäubleho návrh na premenu Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM – tzv. trvalý euroval) v Európsky menový fond (EMF). Schäuble chce, aby sa z EMF stál nástroj, ktorý bude členským krajinám pomáhať pri predchádzaní kríz. Súčasný ESM túto právomoc nemá.

Vytvorenie spoločného krízového fondu podporuje aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Záchranný fond podľa neho môže spôsobiť, že „zástancovia politiky stability zostanú v menšine,“ čím sa vytvoria podmienky na „prečerpávanie nemeckých peňazí do fiškálne nedisciplínovaných krajín“.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/komisia-chce-co-najskor-doboduvat-bankovu-uniu-brzdi-ju-nemecko/

„Ak by boli dodržiavané pravidlá pre deficit tak, ako boli dohodnuté v Maastrichtskej zmluve, žiadny trvalý záchranný fond by nebol potrebný,“ uviedol predseda nemeckých liberálov.

Lindner zároveň zopakoval návrh FDP, podľa ktorého by zadĺžené krajiny eurozóny mali dostať možnosť vyhlásiť platobnú neschopnosť a opustiť spoločnú menu s tým, že aj naďalej ostanú členmi Európskej únie.

V rozhovore tiež odmietol vytvorenie systému spoločnej ochrany vkladov. „Každá jedna krajiny by mala sama niesť zodpovednosť za stabilitu svojho bankového sektoru.“ V tomto bode sa jeho postoj kryje s tým, čo dlhodobo zastával nemecká kancelárka a minister Schäuble.

Predseda FDP vyslal kritiku aj do Paríža. Nepáči sa mu, že Macronova administratíva odmieta zapojiť súkromných veriteľov do budúcich záchranných programov. Myslí si, že sa tým eurozóna pripraví o „využitie trhových mechanizmov na zaručenie väčšej disciplíny vlád členských krajín“.