Nemecko bližšie k ratifikácii Lisabonu

Séria štyroch zákonov, ktorý žiadal nemecký ústavný súd prijať pred ratifikáciou Lisabonskej zmluvy, schválili včera (8.9.) poslanci Bundestag-u (dolná komora). 

Za zákon, ktorý definuje úlohu nemeckého parlamentu v rozhodovaní o európskych otázkach, hlasovali poslanci všetkých politických strán okrem ľavicových Die Linke. Konzervatívna bavorská strana CSU si dala podmienku – kancelárka Angela Merkelová musí na summite EÚ oficiálne upozorniť hlavy štátov a vlád ostatných členských krajín na záväznosť rozsudku ústavného súdu pre Nemecko. Podľa sociálnych demokratov (SPD) môže takéto prehlásenie oslabiť pozíciu Nemecka v rámci EÚ.

Podľa mnohých komentátorov a analytikov bolo rozhodnutie súdu v Karlsruhe a diskusia o Lisabonskej zmluve symptómom ochladzovania tradičného nemeckého entuziazmu pre európsku integráciu. Bola to pri tom práve Angela Merkelová, ktorá sa veľkým podielom zaslúžila o oživenie mŕtvej reformy zmluvného základu EÚ po krachu Ústavnej zmluvy. 

Ústavný súd vo svojom rozsudku z 30. júna stopol ratifikáciu Lisabonskej zmluvy v Nemecku. Ako podmienku jej pokračovania stanovil legislatívne posilnenie právomocí nemeckého parlamentu v otázkach EÚ.

Vláda v Berlíne bude na základe včera schválenej úpravy potrebovať súhlas parlamentu pri akýchkoľvek zmenách oproti Lisabonskej zmluve, resp. akéhokoľvek rozšírenia právomocí EÚ, ktoré sa dotýkajú nemeckej suverenity. Ak sa totiž na tom štáty dohodnú, Lisabonská zmluva umožňuje prejsť v niektorých prípadoch od jednomyseľného hlasovanie k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou – tzv. zjednodušená procedúra. 

Ďalší zákon ukladá vláde povinnosť včas a dôkladne informovať parlament o všetkých otázkach prerokovávaných v rámci EÚ a umožniť mu zaujať stanovisko o podobe nemeckej pozície. Ak sa jej vláde nebude v Bruseli držať, musí to parlamentu zdôvodniť.

Poslanci budú musieť odobriť aj začiatok prístupových rokovaní s novou kandidátskou krajinou aj začiatok rokovaní o prípadnej ďalšej zmluve EÚ.

Bundesrat, horná komora nemeckého parlamentu bude zákonmi zaoberať 18. septembra. Následne by prezident SRN Horst Köhler mohol podpísať ratifikáciu Lisabonskej zmluvy akurát včas, pred druhým írskym referendom.