Nemecko nechce transparentnosť

 

 

Krátka správa

Nemecko plánuje zabojovať za zníženie rozsahu iniciatívy za väčšiu transparentnosť a zabrániť zverejňovaniu menších príjemcov fondov EÚ. Podľa nemeckého ministra hospodárstva Michaela Glossa by „negatívna pozornosť médií mohla ohroziť celý podporný program EÚ a odstrašiť potenciálnych investorov“.

Gloss by uvítal zavedenie obmedzenia, podľa ktorého by príjemcovia menej ako 2 miliónov eur nemuseli byť zverejnení. Tvrdí, že obmedzenie by pomohlo chrániť citlivé obchodné informácie a znížilo náklady na byrokraciu.

Nemecká iniciatíva je reakciou na návrh komisára EÚ pre administratívu Siima Kallasa od budúceho roka zverejňovať všetky informácie o tom, kto a koľko peňazí dostáva z európskeho rozpočtu. Kallas je pod tlakom europoslancov a mimovládnych organizácií ako napr. Farmsubsidy.org, ktoré tvrdia, že verejnosť má právo vedieť, kto profituje zo spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a štrukturálnych fondov.

Komisia plánuje zriadenie spoločného internetového portálu, na ktorom bude zoznam príjemcov eurofondov. Zostaví ho Komisia. Na portáli by mali byť aj linky na stránky členských štátov, poskytujúce informácie o príjemcoch fondov.

Úplné alebo čiastkové informácie o tom, kam idú európske peniaze, doteraz zverejnilo 12 členských štátov EÚ, ďalšie by malo byť Lotyšsko. Výhrady voči iniciatíve okrem Nemecka vyjadrili aj Írsko a Španielsko. Podľa denníka Financial Times Deutschland pri hlasovaní o otázke Nemecko možno podporia aj Holandsko, Poľsko a Slovensko.

Komisia predstavila svoju Európsku iniciatívu za transparentnosť 9. novembra 2005 a spustila diskusiu o zverejňovaní údajov o príjemcoch rozličných fondov EÚ. Formálny proces konzultácií o tejto iniciatíve končí 31. augusta 2006. Komisia následne zváži, aké konkrétne opatrenia budú potrebné pre zvýšenie transparentnosti v EÚ.