Nemecko odreže extrémistov od verejných zdrojov

NDP

ilustračné foto, zdroj: Felipe Trueba/EPA

Dolná komora nemeckého parlamentu včera zahlasovala za zmenu ústavy, ktorá zabráni , aby sa extrémistické strany dostali k verejným zdrojom. Kritici označujú tento krok za nedemokratický.

Väčšina poslancov nemeckého Bundestagu (502 z 579) sa za zmenu nemeckého základného zákona, ktorý má má obmedziť prístup extrémistov k federálnemu rozpočtu, postavila.

O úprave sa hlasovalo tri mesiace pred voľbami v Nemecku.

Národná demokratická strana

Jeden z prvých subjektov, ktorých sa nové pravidlá dotknú je krajne pravicová Národná demokratická strana (NDP), ktorá minulý rok dostala 1,1 milióna eur.

Podľa starých pravidiel akákoľvek strana, ktorá získala 1 % podporu v miestnych alebo 0,5 % podporu v národných, či európskych voľbách sa automaticky kvalifikovala na štátnu dotáciu až do výšky financií, ktoré bola schopná vyzbierať sama. NPD dostala 1,5 % v miestnych a 1 % v posledných federálnych voľbách v roku 2013. Rovnako si viedla aj v európskych voľbách v roku 2014.

V januári nemecký ústavný súd konštatoval, že na základe informácií od tajných služieb sú ciele NPD rasitické, antisemitické, revizionistické.

„NPD má záujem nahradiť existujúci ústavný systém autoritárnym národným štátom, ktorý stojí na myšlienke etnicky definovaného spoločenstva.“

Zároveň ale konštatoval, že to nestačí na to, aby stranu zakázal. Je ale možné zakázať, aby takéto strany dostávali príspevky z verejných zdrojov.

NPD nikdy nezískala kreslo v spolkovom zhromaždení a stratila všetky, ktoré mala v krajinských parlamentoch. Má ale zástupcov na miestnej úrovni preto každý rok dostáva 1 milión eur z rozpočtu. V roku 2014 získala jedno kreslo v Európskom parlamente.

“Priama investícia” do krajnej pravice

Nemecký minister vnútra Heiko Maas zmenu ústavy oceňuje: „Štát nemá povinnosť financovať nepriateľov demokracie,“ uviedol vo vyhlásení pred hlasovaním. „Venovať príjmy z daní pre NDP je priama investícia štátu do podnecovania radikálnej krajnej pravice.“

NPD na hlasovanie reagovala na svojej webstránke: „Bundestag osekáva princípy demokratickej slobody“.

Viacero členov NPD bolo usvedčených z popierania holokaustu alebo z podnecovania nenávisti.

„Je najvyšší čas, aby sme zastavili finančný kohútik pre strany ako je NPD, ktoré spochybňujú ústavu,“ povedal Josef Schuster, prezident Ústrednej židovskej rady v Nemecku.

„Nemôžeme tolerovať, že strany môžu využívať peniaze daňových poplatníkov na svoje nedemokratické, nehumánne ciele, alebo ako v prípade NPD, na propagandu spojenú s národným socializmom.