Nemecko ratifikovalo Lisabonskú zmluvu

Pätnásť zo šestnástich spolkových krajín Nemecka podporilo v piatok (23.5.) ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Hlasovania sa zdržal iba Berlín. Dôvodom je, že socialisti, ktorí sú vládnym partnerom Sociálnej demokracie, schválenú reforme inštitúcií EÚ odmietajú.

Nemecký ratifikačný proces sa hlasovaním v hornej komore skončil. Dolná komora parlamentu ratifikovala Lisabonskú zmluvu 90% väčšinou ešte uplynulý mesiac (EurActiv 25/04/08). Dokument teraz musí podpísať prezident Horst Kőhler, tento krok je však už len formalitou.

Lisabonská zmluva však skončí pred nemeckým Najvyšším súdom. Bavorský poslanec Peter Gauweiler (CSU) ešte v piatok oznámil, že podáva podnet na jej preskúmanie. Domnieva sa, že dokument priznáva Bruselu právomoci, ktoré „nie sú kompatibilné s našimi princípmi demokracie.“

Bez ohľadu na dohru pred Najvyšším súdom, Nemecko v piatok vyslalo signál podpory pred blížiacim sa ratifikačným referendom v Írsku, ktoré je naplánované na 12. júna. Nový írsky premiér Brian Cowen povedal, že ratifikácia dokumentu je v „životnom národnom záujme“ jeho krajiny a preto očakáva kladný výsledok.

Prieskumy verejnej mienky však upozorňujú, že írske „áno“ je neisté. Veľká časť voličov sa doteraz nerozhodla, ako bude hlasovať. Šance na kladný výsledok sa zvýšili po tom, čo jedny z najväčších odborov v krajine vyjadrili Lisabonskej zmluvu verejnú podporu. Na druhej strane dva zvyšné odborové zväzy budú svojim členom odporúčať hlasovať „nie.“