Nemecko sa chce vyhnúť eskalácii konfliktu s Ruskom

Jens Stoltenberg, zdroj: Wikipedia Commons

Nemecko včera vyzvalo NATO, aby spustilo systém včasného varovania. Cieľom je zabrániť, aby sa akýkoľvek ozbrojený incident nevymkol spod kontroly.

Vzťahy medzi NATO a Ruskom od anexie Krymu na svojom najnižšom bode. Aliancia tvrdí, že Rusko podporuje ukrajinských separatistov aj v ďalších odštiepeneckých regiónoch.

NATO aj Rusko zvyšuje výdavky na obranu, množia sa aj správy o preletoch ruských preletoch a námorných cvičeniach v pohraničných oblastiach, čo zvyšuje riziko nehody alebo incidentu.

Keďže NATO a Rusko suspendovali svoje kanály spolupráce, nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier hovorí, že je len veľmi málo príležitostí, aby si strany vymieňali informácie o cvičeniach a preletoch.

„Myslím si, že máme povinnosť postarať sa o to, aby sa konflikt nevymkol spod kontroly a neviedol k vojenskej eskalácii. Potrebujeme kanály na to, aby sme vedeli, či sú niektoré správy pravdivé, alebo nie,“ povedal novinárom po stretnutí ministrov zahraničia členských krajín NATO.

Od vypuknutia krízy na Kryme sa NATO stretlo s ruskými veľvyslancami len dvakrát. Podľa nemenovaného diplomata niektoré krajiny, medzi nimi aj Francúzsko, Nemecko a Taliansko, podporujú návrh, aby sa na predídenie eskalácii využila existujúca Rada NATO-Rusko.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že zlé vzťahy medzi Ruskom a Západom pre Ukrajinu môžeu trvať dlhší čas.

„Situácia, ktorých sme svedkami, sa nevrátia do normálu za krátku dobu. NATO nehľadá konfrontáciu s Ruskom a nechce ani novú studenú vojnu. No nemôžeme robiť kompromisy s našimi princípmi, na ktorých už desaťročia stojí bezpečnosť a mier v Európe,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Fico vidí 70 %

Slovenský premiér Robert Fico s odvolaním sa na nemecké zdroje v pondelok vyhlásil, že pravdepodobnosť ozbrojeného konfliktu na Ukrajine je 70 %. Povedal to podujatí  HN Club.

„Hovorím o veľkom vojenskom konflikte, nehovorím o konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou.“

Dodal, že Európa v tom zohráva treťotriednu úlohu a zvýšenie výdavkov Slovenska na obranu situáciu nijako nerieši, nakoľko Slovensko nemá šancu do takýchto konfliktov vstupovať.

Fico sa už v minulosti opakovane vyjadril, že podľa neho ide na Ukrajine o spor USA a Ruska.

NATO opakovane vyhlásilo, že nemá záujem intervenovať na Ukraine, ktorá nie je členským štátom aliancie. Posilnilo však prítomnosť na východných hraniciach bloku, najmä v Poľsku a na Pobaltí.

Pozície

Europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS, EPP) hovorí, že Robert Fico „sa v čase, kedy celá Európska únia odsudzuje ruskú agresiu u nášho najväčšieho suseda, vyjadruje ako agent ruských záujmov.“ „Jeho slová o globálnom údajnom konflikte medzi Ruskom a Spojenými štátmi sú nebezpečným zjednodušovaním situácie a zahmlievaním faktu, že sú to ruskí, nie americkí vojaci, kto dnes okupuje územie Ukrajiny,“ uvádza Štefanec.

Upozorňuje na fakt, že to bolo aj Slovensko, kto tento týždeň na Rade ministrov hlasovalo za zavedenie štvrtého kola sankcií voči predstaviteľom kremeľského režimu a Fico si vo svojich vyjadreniach a činoch teda opäť protirečí.

„Ako sú Ficove reči o údajnom nebezpečenstve vypuknutia otvorenej vojny na hranici šírenia poplašnej správy, tak aj jeho dvojtvárne správanie sa ohrozuje dôveryhodnosť Slovenskej republiky v očiach našich politických a vojenských spojencov,“ uzatvára Štefanec s tým, že už dnes ako člen Európskeho parlamentu musí čeliť otázkam súvisiacim s ďalším politickým smerovaním Slovenska.

EurActiv/Reuters/TASR