Nemecký komisár je prekvapením

V sobotu oznámila nemecká vládna koalícia CDU-FDP, že novým komisárom bude politik z konzervatívnej CDU, Günther Oettinger. Súčasného nemeckého komisára Güntera Verheugena má nahradiť pri výmene Európskej komisie, ktorá sa očakáva 1. januára 2010. Pred nástupom do funkcie však ešte bude musieť prejsť híringom v Európskom parlamente.

Menovanie Oettingera bolo v nemeckých politických kruhoch prekvapením. Nemecká tlač hovorí o „zneuctenom politikovi“, „vyhodenom“ do Bruselu, pretože je „tŕňom v päte“ kancelárke Angele Merkel.

Günther Oettinger je od roku 2005 ministerským predsedom Bádenska-Württenberska, kancelárka si ho v minulosti údajne pozvala „na koberček“ za ospravedlňovanie nacistickej minulosti bývalého ministerského predsedu Hansa Filbingera. Nedávno sa zas postavil proti jej rozpočtovým plánom.

„Európska komisia sa stane skládkou neschopného ministerského predsedu, ktorého sa chce Merkelová zbaviť“, vyhlásil pre Financial Times šéf parlamentného klubu nemeckých sociálnych demokratov Thomas Oppermann.

Oettinger pre nemecké médiá povedal, že sa bude snažiť získať portfólio hospodárstva a menových záležitostí, všetko však závisí od rozhodnutia európskych inštitúcií.

O nemeckých plánoch v budúcej Komisie sa píše na šiestich stranách zo 124-stránkového dokumentu, prijatého vládnou konzervatívno-liberálnou koalíciou. Medzi nimi sú užšie vzťahy s Francúzskom a Poľsko, a „špeciálny vzťah“ s Tureckom.

Merkelová patrí medzi odporcov plného členstva Turecka. Starostlivo vyvážený dokument sa zmieňuje o „spojení Turecka s EÚ“ v prípade, že krajina nesplní požiadavky pre plné členstvo.

Turecký hlavný vyjednávač Egemen Bagiş nedávno pre EurActiv povedal, že jeho krajinu uráža, keď Nemecko a Francúzsko nahrádzajú plné členstvo „privilegovaným partnerstvom“.