Nemecký šéf diplomacie vracia do hry európsku ústavu

zdroj: Auswärtiges Amt, photothek / Köhler

Európsky projekt  potrebuje strategickú debatu o svojom smerovaní, nechal sa počuť minister zahraničných vecí Guido Westerwelle na prvom zo série ministerských okrúhlych stolov. Zatiaľ nejde o žiaden formálne konzultácie no formát umožňuje aby na nich ministri viedli diskuiu o strategických výzvach v EÚ a možných riešeniach.

Westerwelle sa minulý týždeň vyjadril, že sa EÚ bude treba po kríze znovu vystavať , čo znamená prijať aj novú ústavu.  Únia podľa neho potrebuje efektívnejšie štruktúry a viac demokracie. Zmysluplné by podľa neho bolo, aby si voliči mohli v EÚ zvoliť európskeho „prezidenta“ priamo, ktorý by sa musel priamo uchádzať o ich podporu.

Prípadná ústava by mal prejsť referendami vo všetkých členských štátoch . Posledný pokus o ústavnú zmluvu stroskotal práve v štádiu ratifikácie, kedy jej text v roku 2005 odmietli v referendách Francúzi a Holanďania. Riešením bolo prijatie Lisabonskej zmluvy, ktorá sa obsahovala podstatnú časť odmietnutej ústavy.

V rozhovore pre týždenník Welt am Sonntag začiatkom marca Westerwelle povedal: „Ľutujem, že sa doteraz nepodarilo prijať skutočnú európsku ústavu. Vnímame, že Lisabonská zmluva  má nedostatky. Mnohé rozhodovacie mechanizmy sú komplikované a má rezervy pokiaľ ide o transparentnosť a jasnosť.“