Nemecký ústavný súd odkladá rozhodnutie o trvalom eurovale

Nemecký ústavný súd, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Winfried Rothermel

Trvalý euroval (ESM) mal do platnosti pôvodne vstúpiť od 1. júla. Vzhľadom na komplikácie pri ratifikácii na národnej úrovni tento termín posunuli na 9. júla. Zmluva o vytvorení mechanizmu totiž vstúpi do platnosti, keď ju schvália krajiny, ktoré tvoria 90 % jeho kapitálu.

Stále ju však neschválilo Nemecko s najvyšším podielom viac ako 27 % a Taliansko s takmer 18 %. V Nemecku súlad národného práva s trvalým eurovalom spolu s opatreniami vyplývajúcimi z fiškálnej zmluvy skúma ústavný súd. Počas včerajšieho vypočutia sudcovia uviedli, že preskúmajú podnety proti obom dokumentom, no termín verdiktu nespresnili.

Investori sú však nepokojní. Na jednej strane ich sklamal výsledok dvojdňového stretnutia ministrov financií, ktorí nedokázali posilniť dôveru v schopnosť rýchlo prijímať protikrízové opatrenia.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble po včerajšom zasadnutí súdu uviedol, že akékoľvek výraznejšie meškanie pri schvaľovaní trvalého eurovalu môže situáciu v eurozóne ešte zhoršiť. „Sme vo veľmi vážnej situácii. Nikto nevie odhadnúť, čo sa stane,“ zdôraznil.

Predseda ústavného súdu Andreas Vosskuhle však upozornil na možnosť, že dôjde k veľmi dôkladnému skúmaniu, a to by mohlo trvať dva až tri mesiace, ale to je podľa jeho slov len jedna z možností, ktorou sa zaoberajú.

Schäuble zároveň dodal, že si je istý, že verdikt bude znieť, že ESM aj fiškálna zmluva sú v súlade s ústavou. Zároveň dúfa, že rozhodnutie padne skôr ako na jeseň.

Ministri očakávajú rozhodnutie ešte v júli

Ako po  včerajšom rokovaní európskych ministrov financií uviedol slovenský šéf rezortu financií Peter Kažimír, Nemecko či Taliansko sú pripravené vyriešiť prekážky do konca júla.

"Tieto krajiny sú pripravené vyriešiť tento problém do konca júla. Musíme tomu veriť," uviedol Kažimír. Okrem toho dodal, že Slovensko si svoju úlohu splnilo nezávisle od toho, v akom štádiu sú ďalšie krajiny.

"Ale pre nás je kľúčové to, aby trvalý euroval čo najskôr vstúpil do platnosti," upozornil Kažimír.

(EurActiv/TASR/Reuters)