Nemeckým prezidentom sa stane pastor a disident

Voľbu Gaucka odobrila včera (19. februára) aj Angela Merkelová, a to aj napriek tomu, že je kandidátom opozície. Bývalý prezident Wulff, ktorý bol v roku 2010 kandidátom Merkelovej, rezignoval po podozrenie z korupcie.

Podľa nemeckých komentátorov sa Merkelová snaží predísť domácim napätiam. Na prvom mieste je teraz Grécko a záchrana eurozóny. Akékoľvek domáce politické roztržky by jej mohli odčerpať energiu, ktorú teraz potrebuje na riešenie dlhovej krízy.

„Nezabúdajme na to, že to bol práve nábožný človek ako Joachim Gauck, kto priviedol Východnému Nemecku pokojnú revolúciu,“ povedala na tlačovej konferencii Merkelová. Ona sama je dcéra protestantského pastora a vyrastala v Nemeckej demokratickej republike (NDR).

Wulffova rezignácia je tvrdý úder pre Merkelovú, ktorá ho v roku 2010 presadila navzdory verejnej mienky a odporu opozície.

Podporou pre Gaucka tak dáva najavo, že v roku 2010 urobila chybu. Ak by ho však odmietla, dostala by sa do ostrého sporu s opozičnou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) a so stranou Zelených. Z dlhodobého hľadiska jej takáto roztržka mohla ublížiť viac ako priznanie si chyby spred dvoch rokov.

Joachim Gauck je protestantský pastor a v roku 1989 viedol mierové protestné hnutie, ktoré sa výraznou mierou zaslúžilo o pád Berlínskeho múru. Keď mal jedenásť rokov, jeho otca odvliekli do gulagu. Mladý Gauck chcel byť spočiatku novinárom. Odmietal sa však stať členom mládežníckej komunistickej organizácie, takže nakoniec študoval teológiu.

V roku 1965 sa stal protestantským pastorom a kázal o ľudských právach. Stal sa jedným zo zakladateľov Nového fóra, hnutia za ľudské práva, ktoré prispelo ku kolapsu NDR

„Gauckov úrad“

Po páde múru sa Gauck zaoberal tajnými spismi Stasi, východonemeckej obdoby ŠTB. Za odhaľovanie zločinov spáchaných touto komunistickou organizáciou si vyslúžil rešpekt zo strany verejnosti. Podľa Gaucka sa informácie o zločinoch Stasi použili na vylúčenie zamestnancov a kolaborantov tejto organizácie z verejného života. Komisia, ktorá sa týmito spismi zaoberala, a ktorej Gauck predsedal, bola prezývaná aj ako „Gauck-Behörde“, čiže Gauckov úrad.

Pre SPD a pre Zelených je Gaucko, ktorý bol nominantom týchto dvoch strán aj v roku 2010, ideálnym kandidátom na navrátenie kredibility úradu prezidenta. V roku 2010 odstúpil z tohto postu Horst Köhler, ktorý bol aj bývalým šéfom Medzinárodného menového fondu.

Federálne zhromaždenie, ktoré pozostáva z poslancov spolkových krajín federálnych poslancov, bude o novom prezidentovi hlasovať 18. marca. Vďaka podpore zo strany Merkelovej sa očakáva hladký priebeh celej voľby a zvolenie Gaucka za prezidenta.