Nenávisť a strach bránia dohode o novej talianskej vláde

Bývalý taliansky premiér a tajomník talianskej strany Partito Democratico (Demokratická strana/PD) Matteo Renzi v televíznom programe Porta a porta, Rím, 10. január 2018. Na obrazovke za ním je Luigi Di Maio z Hnutia piatich hviezd. [EPA-EFE/ANGELO CARCONI]

Taliansko je už od volieb v slepej uličke. Novú vládu by mohlo zostaviť Hnutie piatich hviezd a stredo-ľavá Demokratická strana. Museli by však prekonať svoje dlhoročné nepriateľstvo.

Tretia najväčšia ekonomika eurozóny čelí politickému úpadku. Výsledky marcových volieb ochromili a zablokovali parlament.

Stredo-pravá aliancia vedená Ligou, ktorá presadzuje proti-imigračnú politiku, získala najviac kresiel. Hnutie piatich hviezd sa stalo najväčšou samostatnou stranou v parlamente. Demokratická strana (PD) zaznamenala svoj najhorší výsledok a skončila tretia.

Prvý pokus o vytvorenie koalície medzi stredo-pravou alianciou a Hnutím piatich hviezd sa skončilo neúspechom. Prezident Sergio Mattarella minulý týždeň požiadal Hnutie a Demokratickú stranu, aby sa pokúsili o vlastnú koalíciu.

Podobné politické priority

Tri politické priority, ktoré tento mesiac predstavil líder Demokratov Maurizio Martina,  sú zamerané na zvyšovanie sociálnej starostlivosti a boj proti chudobe. Ciele Hnutia piatich hviezd sú veľmi podobné.

Strany by mali byť schopné nájsť spoločný základ najmä v otázkach fiškálnej politiky a Európy. Vodca Hnutia, 31-ročný Luigi Di Maio, urobil zo svojej strany umiernenejšiu, vďaka čomu sa priblížila k PD.

Politické strany pred talianskymi voľbami zmiernili kritiku Únie

Premiérom budúcej talianskej vlády sa može stať predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Kývol na ponuku lídra predvolebnej koalície Silva Berlusconiho, ktorá je favoritom volieb. 

Obe strany sa chcú pokúsiť o opätovné prerokovanie európskych fiškálnych pravidiel, ktoré by Taliansku umožnili znížiť dane a zvýšiť investície. Deficit rozpočtu by však ostal pod hranicou 3 percent hrubého domáceho produktu, ktorú stanovuje Európska únia.

Hnutie sa vzdalo svojho sľubu uskutočniť referendum o členstve v eurozóne. Strana rovnako presadzovala aj univerzálnu podporu príjmov chudobných, čo je v podstate štedrejšia verzia opatrenia, ktoré Demokrati už tento rok prijali.

Dva tábory v Demokratickej strane

Demokratická strana je však rozdelená na dva tábory. Jeden, ktorú vedie bývalý predseda PD a premiér Matteo Renzi, odmieta akékoľvek diskusie s Hnutím a chce vstúpiť do opozície. Druhá skupina je ochotná rokovať so svojim najväčším protivníkom z čias, keď bola PD vo vláde.

Renziho nástupca, Martina, patrí medzi tých, čo chcú vyjednávať. Na štvrtok (3. mája) zvolal schôdzu výkonného orgánu strany, aby sa rozhodlo, či začne s Hnutím rozhovory o spoločnej vláde.

Vodca Hnutia piatich hviezd, Di Maio, je ochotný dohodnúť sa len na obmedzenom počte politických cieľov.

„Je to strata času. Môže to skončiť iba neúspechom,“ povedal prezident Demokratickej strany Matteo Orfini. „S Hnutím piatich hviezd sme nekompatibiliní z hľadiska politickej kultúry, programu, histórie a toho, čo sa za posledné roky stalo.“

Odporcovia rokovaní tvrdia, že ako koaličný partner Hnutia, nebude mať strana žiadne zásluhy za vládne úspechy, no bude znášať obvinenia, ak sa veci nevyvinú podľa predstáv. Zástancovia vyjednávaní hovoria, že najväčším nebezpečenstvom pre PD by boli nové voľby, v ktorých by mohli získať ešte menší počet hlasov.

Facebook a európske voľby: Na čo dávať pozor

Údaje od Facebooku pomohli ovplyvniť výsledky volieb v USA, či referendum o brexite. V prípade európskych volieb má však Facebook aj vlastné záujmy, upozorňuje belgický novinár.

Strana založená na protest

Hnutie piatich hviezd bolo založené v roku 2009 komikom Beppem Grillom. Bol to jeho protest proti skorumpovanej talianskej politike, ktorá bola zložená z pravicovej strany Forza Italia, ktorej šéfoval obchodný magnát Silvio Berlusconi a z ľavicovej Demokratickej strany.

Politici z Hnutia vždy tvrdili, že medzi Forza Italia a Demokratmi je len malý rozdiel. Obviňovali PD z toho, že nikdy nepredložila zákon o konflikte záujmov, ktorý by obmedzil Berlusconiho mediálne impérium. Podľa Hnutia si chcú Demokrati zabezpečiť vlastné záujmy a status quo prostredníctvom svojej politicky agendy zameranej na biznis.

„PD jednoducho reprezentuje banky a nadnárodné spoločnosti,“ povedal Grillo v roku 2016.

Prieskum verejnej mienky publikovaný 28. apríla agentúrou SWG ukázal, že dvakrát toľko voličov Hnutia sa prikláňa k stredo-ľavej ako stredo-pravej politike. Väčšina však stále uprednostňuje myšlienku vlády Hnutia s krajne pravicovou Ligou ako s PD.

Výsledky naznačujú, že byť za alebo proti je pre voličov Hnutia dôležitejšie ako tradične ľavicovo-pravicové ideologické označenie.

Roky nepriateľstva a urážok

Grillo, ktorý má dnes už 69 rokov, sa v posledných rokoch stiahol z čela strany. Jeho nepriateľstvo voči PD ale zanechalo hlboké jazvy. Politici Hnutia sa nebáli byť rovnako urážliví ako Grillo v čase, keď bol lídrom strany.

„Nechutní mafiáni,“ kričala Paola Taverna, súčasná poslankyňa Senátu, na svojich protivníkov v parlamente v roku 2015.

Ako predseda vlády útočil Renzi viac na Hnutie piatich hviezd než na Forza Italia alebo Ligu. Poslanci PD nazývali politikov z Hnutia fašistami. Grillo a jeho nasledovníci zasa volali Renziho „hlupákom“.

„Nemôžeme predstierať, že päť rokov vlády na jednej strane a urážok na druhej strane nikdy neexistovalo,“ povedala Simona Bonafe, europoslankyňa z PD, ktorá sa prikláňa k Renzimu.

Niekoľko mesiacov pred voľbami predložili Demokrati nový volebný zákon, o ktorom neskôr pripustili, že mal zabrániť víťazstvu Hnutia.

Berlusconi je späť a v parlamentných voľbách môže zvíťaziť

Bývalý premiér formálne ohlásil návrat na politickú scénu, hoci žiadnu oficiálnu funkciu kvôli daňovým únikom nemôže obsadiť.

Problémom je Renzi

V posledných voľbách získala PD len 18 percent hlasov, čo bol jej najhorší výsledok. Za Hnutím zaostávala o 14 percentuálnych bodov. Renzi sa vzdal svojho postu. Predtým si však vybral väčšinu parlamentných kandidátov a zachoval si tak významný vplyv na rozhodovanie.

Niektorí politici Hnutia sa obávajú, že aj keď sa PD rozhodne s nimi o novej vláde vyjednávať, Renzi a jeho nasledovníci budú tieto rokovania sabotovať alebo zvrhnú novú vládu hneď po jej vzniku.

Obrovské rozdiely medzi stranami spočívajú skôr v identite a osobnostiach ako v konkrétnych politických prioritách. Hlavnou prekážkou dohody medzi oboma stranami je Renzi.