Nenávisť nás nemôže kontaminovať

Zdroj: Európsky parlament

Europoslanci diskutovali o parížskych útokoch. Podľa viacerých sa pod ich vplyvom zrodila „Európa občanov a hodnôt“.

Rozpravu uviedol predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vo francúzštine čítaním mien 17 obetí parížskych útokov – členov redakcie Charlie Hebdo, policajtov a ľudí zo židovského obchodu s potravinami.

"Násilie s kalašnikovmi nás neprinúti zľaviť z našich európskych hodnôt," vyhlásil v úvodnom prejave Schulz. Európania musia podľa neho tieto hodnoty obraňovať rovnako ako to urobili milióny Francúzov v uliciach.

„Musíme sa báť toho, že novinári a karikaturisti budú pociťovať cenzúru (…). Musíme sa báť, znovu, že sa francúzski židia cítia ohrození vo svojich domovoch (…). Musíme sa báť, že každý moslim je terčom podozrenia.“ Musíme sa báť tohto všetkého, lebo ak sa to naplní, teroristi vyhrali.“

Nenávisť teroristov nás nemôže kontaminovať, vyhlásil Schulz a pripomenul aj tragédiu útokov teroristickej skupiny Boko Haram v Nigérii.  

Na záver citoval slová bývalého nórskeho premiéra Jensa Stoltenberga, ktorý po teroristickom útoku na ostrove Utoya povedal: „Budeme na teror reagovať posilnením demokracie, väčšou otvorenosťou a toleranciou.“

Šéf frakcie európskych ľudovcov, Francúz Alain Lamassoure hovorí, že masové pochody solidarity znamenajú „zrodenie Európy ľudí“ zjednotených vo svojich hodnotách a proti nenávisti.

"Tvrdím, rovnako ako milióny ďalších ľudí na celej planéte, že nikdy nesmieme ustúpiť," vyhlásila predsedníčka skupiny európskych socialistov Pervenche Berès (S&D, FR).

"Keď jedného z nás postihne nešťastie, nesmieme nikomu dovoliť, aby nás rozdelil. Keď jedného postihne nesťatie, ostatní sa za neho postavia.“

Navrhuje udeliť Sacharovovu cenu pre Charlie Hebdo.

Líder liberálov v EP Guy Verhofstadt pripomenul multikulúrny pôvod obetí útoku. „Napriek tomu musíme priznať, že od Madridu cez Londýn k Parížu došlo k chybe. Títo teroristi boli našimi deťmi, ktoré sa tu narodili, vyrástli tu a tu aj zomreli."

V reakcii na útoky podľa neho vidieť, že sa „zrodila nová Európa, Európa občanov a hodnôt“.

Michèle Rivasi za skupinu Zelených si myslí, že „nesmieme spadnúť do pasce“ lebo „toto nie je vojna civilizácií".

„Ďalšou pascou, ktorej sa musíme vyhnúť, je pochovanie našich občianskych slobôd pod bezpečnostných arzenálom.“

Šéf britskej strany UKIP Nigel Farage za skupinu Európa slobody a priamej demokracie v EP využil príspevok na kritiku západných vojenských intervencií na Blízkom východe. "V podstate sme rozdúchali veľmi hlboký hnev veľkej časti moslimskej komunity (…) Dovolili sme kazateľom nenávisti rozhlasovať veci, ktoré sú absolútne neprijateľné. Výsledkom toho všetkého je piata kolóna žijúca v našich krajinách, úplne zaznávajúca naše hodnoty."

Šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen hovorí, že terorizmus je len prostriedok a obete zabil „islamský fundamentalizmus“. „Je Európa schopná ochrániť nás, národy Európy, pred hrozbou islamského fundamentalizmu? (…) Moje náboženstvo je, že národy by sa mali vedieť brániť,“ vyhlásila.

"Mobilizácia a solidarita (po útoku) ukázali, ako silno je sloboda prejavu zakotvená v našej spoločnosti. Každý môže byť Charlie Hebdo. Vzdávame úctu tým, ktorým nie sú tieto hodnoty ľahostajné a tým, ktorí boli kvôli tomuto presvedčeniu zavraždení," komentoval slovenský europoslanec Eduard Kukan (EPP, SDKÚ-DS).

Europoslanec Ivan Štefanec (EPP, SDKÚ-DS) tiež vníma útok na redakciu Charlie Hebdo ako útok na základné hodnoty európskej civilizácie. „Medzi ne patrí neodmysliteľne aj sloboda slova a prejavu. Najlepší spôsob ako si uctiť ich pamiatku je neustúpiť z hodnôt, ktoré nás robia Európanmi." 

„Hoci aj pre mňa boli mnohé karikatúry časopisu Charlie Hebdo "za čiarou",  zavraždenie novinárov je neospravedlniteľné," uviedla slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská (Európa konzervatívcov a reformistov, NOVA).

"Európa musí zvýšiť spoločné úsilie pri odhaľovaní potenciálnych atentátnikov a byť dôslednejšia pri zachytení akejkoľvek hrozby,“ povedala.