Neposlušní lordi schválili ďalší dodatok k zákonu o brexite

Lords

Speaker snemovne lordov Lord Norman Fowler, zdroj: TASR

Horná komora britského parlamentu (House of Lords) včera schválila ďalší dodatok k návrhu zákona, ktorým sa spustia formálne rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Požaduje v ňom, aby konečnú dohodu o brexite medzi Londýnom a Bruselom schvaľovali obe komory parlamentu.

Dodatok č. 2

Snemovňa lordov prijala dodatok navrhovaný opozičnými labouristami po trojhodinovej rozprave v pomere 366 ku 268 hlasom.

Ide už o druhý schválený pozmeňovací návrh hornej komory. Minulý týždeň lordi prijali dodatok, ktorý sa týka zaručenia práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Čítajte aj: Snemovňa lordov schválila dodatok chrániaci občanov EÚ po brexite

Mayová chce spustiť rokovania ešte v marci

Dodatky k zákonu o brexite sťažujú situáciu britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá teraz musí vrátiť vládny návrh zákona do dolnej snemovne (House of Commons), čo môže oddialiť spustenie rokovaní s Bruselom.

Mayová sa zaviazala, že Článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa spúšťa oficiálny, minimálne dvojročný proces vyjednávania o vystúpení krajiny z Únie, aktivuje do konca marca.

V Dolnej komore má vláda väčšinu

Poslanci dolnej komory parlamentu schválili vládny návrh bezo zmien ešte začiatkom februára. Dodatkom lordov sa budú venovať budúci týždeň.

Očakáva sa, že pozmeňovacie návrhy väčšina poslancov v dolnej snemovni zamietne, a opätovne schvália pôvodný vládny návrh.

Čítajte aj: Lordi: Názor na brexit mohla zmeniť premiérka, tak prečo nie verejnosť?