Nervozita z procesu výberu európskych diplomatov rastie

Barónka Catherine Ashton

Švédsky minister zahraničia Carl Bildt pred novinármi opísal menovanie Joao Vale de Almeidu (Barroso posiela do USA za EÚ Portugalca) za „degradovanie“ EÚ vo Wasingtone.

„Otázka je, prečo sa toto degradovanie udialo. Chcem vedieť, čo Komisiu k tomu viedlo. Nie som si istý, či idú podľa Lisabonskej zmluvy.“

Podľa švédskych zdrojov bolo menovanie Portugalčana de Almeidu pre Barrosa "zlatou príležitosťou" potvrdiť svoju moc v hierarchii EÚ. Poslať niekoho zo svojich najbližších spolupracovníkov ako prvého muža EÚ vo Washingtone by z Barrosa mohlo spraviť primárneho partnera pre dialóg s USA, čím by do istej miery odstavil Catherine Ashtonovú.

Tento Barrosov krok ale spustil širšiu diskusiu o personálnej politike pre novú vonkajšiu službu EÚ. Mnoho členských štátov, predovšetkým tie, ktoré pristúpili k EÚ v rokoch 2004 a 2007 sú v inštitúciách EÚ zastúpene nepomerne, najmä pokiaľ ide o zahraničné veci.

Práve preto môže diskrétne menovanie de Almeidu nabúrať do veľkej miery tajomný spôsob, akým Komisia pracuje na vzniku EEAS. De Almeida v súčasnosti stojí na čele riadiaceho výboru, ktorý má na starosti pretavenie návrhov Catherine Ashtonovej o diplomatickej službe do finálnejšej podoby.

Členmi výboru sú tiež Catherine Day (generálna tajomníčka Komisie), Pierre de Boissieau (generálny tajomník Rady) and Robert Cooper (generálny riaditeľ na Sekretariáte Rady pre vonkajšie ekonomické vzťahy a politicko-vojenské otázky).

Portugalec bude mať pred odchodom do Washingtonu ako šéf oddelenia vonkajších vzťahov EK stále šancu zanechať svoj odtlačok na návrhoch podoby diplomatickej služby Únie.

Mnohý analytici kritizujú personálnu politiku EK. Podľa Stanleyho Crossicka z European Policy Centre by mohla odradiť vysokokvalifikovaných národných diplomatov, aby sa uchádzali o možnosť stať sa súčasťou EEAS.

Kontroverzný Litovec smeruje do Afganistanu

Štruktúry EÚ boli medzičasom svedkom aj ďalšieho výberu jedného z top diplomatov Únie. Bývalý litovský minister zahraničných vecí, ktorý musel rezignovať po tom, čo poprel, že jeho krajina "hostila" tajné väzenie CIA sa stal špeciálnym predstaviteľom EÚ pre Afganistan.

Bývalý veľvyslanec vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, 46 ročný Vygaudas Usackas dostal zelenú aj od ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ. Jeho kandidatúru navrhla Catherine Ashtonová.

„Som s týmto menovaním na 100 % spokojná .. nie je tam nič z čoho by som mala byť akýmkoľvek spôsobom znepokojená“, povedala po stretnutí s ministrami Ashtonová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Únia považuje menovanie jedného predstaviteľa pre Afganistane za krok vpred, keďže predtým blok v regióne zastupovali hlava delegácie EK, hlava EUPOLu a veľvyslanec zastupujúci predsednícku krajinu.

Kandidáti znervózneli

Vysoko postavený diplomat zo zakladajúcej krajiny EÚ nedávno pre EurActiv povedal, že nábor do EEAS bude prebiehať predovšetkým z pomedzi súčasných pracovníkov Rady a Komisie.

Tento diplomat sa tiež domnieva, že s Lisabonom stratí váhu najmä rotujúce predsedníctvo v prospech vysokej predstaviteľky a veľkých európskych krajín, ktoré tradične zohrávajú v zahraničných veciach dôležitú úlohu.

To samozrejme nie je úplne ako by si členské štáty predstavovali vytváranie európskej diplomatickej služby. Jej súčasťou by mali byť totiž aj úradníci z národných ministerstiev zahraničia.

Keďže zatiaľ neexistuje jasný spôsob náboru, kandidáti, ktorí by sa chceli stať súčasťou EEAS začínajú byť nervózni. A to na oboch stranách. 

Úradníci, ktorí dnes pracujú pre európske inštitúicie sa domnievajú, že by bolo nespravodlivé, aby národní diplomati boli jednoducho inštalovaní do služby bez náročných vstupných testov, ktorými musia prejsť európski úradníci.

Kandidáti z členských krajín sú zase nedôverčiví a myslia si, že ľudia, ktorí sa už teraz pohybujú v euroštruktúrach sa do diplomatickej služby prepracujú ľahšie, resp. rozoberú tie najlepšie pozície.