Nie pre španielskeho kandidáta?

Zdroj: EurActiv.com

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín a výbor pre priemysle, výskum a energetiku neodporučil španielskeho kandidáta na post komisára pre boj proti zmene klímy a energiu.

Bývalý španielsky minister poľnohospodárstva a europoslanec Migueal Arias Cañete, je jedným z najkontroverznejších kandidátov Junckerovej novej Komisie. Vyčíta sa mu najmä prepojenie na ropný priemysel a sexistické poznámky počas predvolebnej kampane do európskeho parlamentu.

Poslanci zo strany Zelených taktiež upozorňujú, že Cañete počas svojho pôsobenia v Európskom parlamente bojoval za zachovanie dotácií Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), z ktorých profitovala aj jeho vlastná manželka. Ďalší rodinný príslušník má podľa informácií Zelených podiel vo viacerých španielskych ropných spoločnostiach.

Začiatok vypočutia bol prerušený  belgickou európskou poslankyňou Van Brempt, ktorá upozornila, že Cañetova deklarácia finančných záujmov bola zmenená celkovo dvakrát v posledných 72 hodinách.

Počas vypočutia Cañete viackrát odmietol akýkoľvek konflikt záujmov a prepojenie na ropný priemysel. „Nikdy som nebol angažovaný v ropnom priemysle. Nikdy som nič neurobil. Mal som iba dvoj percentný podiel v spoločnosti, ktorá skladuje palivo.“ Svoj podiel v spoločnostiach Petrolifera Ducar a Petrologis Canaris Cañete predal len pár týždňov pred svojím vypočutím.

V blízkosti parlamentu sa počas vypočutia konal protest organizovaný španielskou politickou stranou Podemos a viacerými mimovládnymi  organizáciami. Európskym poslancom bola doručená aj online petícia  za nevymenovanie španielskeho kandidáta s vyše 300 000 podpismi.

Budúcnosť kontroverzného Španiela

Európsky parlament nemôže odmietnuť jednotlivých kandidátov, ale iba Komisiu ako celok. V prípade, že kandidát na komisára je výborom posúdený ako nevyhovujúci, môže parlament vytvoriť tlak na budúceho predsedu Komisie Junckera, aby nominoval nového kandidáta na dané portfólio.  

Cañete je súčasťou Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu. Predstavitelia EPP sa ešte minulý týždeň vyjadrili, že v prípade odmietnutia ich kandidáta neváhajú zablokovať kandidáta inej strany. V najväčšom ohrození je francúzski kandidát socialistov Pierre Moscovici. „V prípade, že jeden z kontroverzných Komisárov EPP nebude zvolený, či už to bude Španiel Cañete alebo Maďar Navracsis, za obeť padne Moscovici.“