Niekdajšieho favorita francúzskych volieb potápajú škandály

François Fillon, Republikáni, Francúzsko

Republikánsky kandidát François Fillon, (zdroj: TASR/AP Photo/Kamil Zihnioglu)

Pre francúzskych Republikánov začína týždeň politickej neistoty. Niekdajší líder predvolebných prieskumov François Fillon sa v pretekoch o Elyzejský palác prepadol na tretie miesto za populistku Marine Le Penovú a ľavičiara Emmanuela Macrona.

Fillon bol favoritom aprílových prezidentských volieb, kým na neho satirický magazín Le Canard enchaîné nevytiahol fiktívne zamestnávanie jeho manželky Penelope a dvoch detí, ktoré malo daňových poplatníkov stáť takmer milión eur.

Kým Fillonov tím mobilizuje voličov, ostatní Republikáni premýšľajú, či majú dostatok času na usporiadanie nových prezidentských primárok.

Viaceré média vrátane vplyvného denníku Le Monde píšu o rozhodujúcom týždni v predvolebnej kampani. Špekulácie sa prikláňajú k tomu, že 62-ročný politik kandidatúru nestiahne, naopak prejde do protiútoku.

Fillon v televízii presviedčal voličov, že manželkina robota bola „skutočná“ a všetko je v súlade s platnými pravidlami. Britský denník Guardian ale pripomenul nahrávku rozhovoru Penelope Fillonovej pre Sunday Telegraph z roku 2007.

Penelope podľa vlastných slov robí „tu a tam“ niečo, čo zahŕňa príležitostné rozdávanie letákov a sprevádzanie manžela počas kampane. Na záver dodala: „Nebolo to tak, že by som bola jeho asistentkou alebo čokoľvek podobné.“

Obaja Fillonovci v priebehu minulého týždňa niekoľko hodín vypovedali na polícii.

Prieskumy teraz hovoria o tom, že nominanta Republikánov už v prvom kole prezidentských volieb predbehnú minimálne dvaja kandidáti. Následne sa vraj zopakuje situácia, keď sa voliči zvyšných politických strán postavia proti kandidátke nacionalistov. V súčasnosti to teda vyzerá na víťazstvo Macrona.