Niekoľkí labouristickí poslanci chcú referendum

Krátka správa

Skupina 19 labouristických poslancov zrejme podporí snahu opozičnej Konzervatívnej strany o vypísanie referenda o Lisabonskej zmluve. Dodatok nabádajúci na jeho vypísanie bude predložený ako súčasť diskusie o dokumente. Očakáva sa, o dodatku sa bude v Snemovni reprezentantov hlasovať počas druhého čítania návrhu Lisabonskej zmluvy. Pred tým, ako prebehne marcové ratifikačné hlasovanie, bude zrejme Británia svedkom 6 týždňov búrlivých diskusií.

Hoci súčasných 19 rebelujúcich poslancov Labouristickej strany nie je v otázke hlasovania rozhodujúcich, nemožno vylúčiť, že ich rady sa počas nasledujúcich týždňov nerozšíria.

“Toto je začiatok bitky a nie koniec vojny”, podčiarkol Ian Davidson, euroskeptický vodca skupiny 19 labouristických poslancov. Upozornil, že v parlamente sedí ďalších 100 poslancov vládnej strany, ktorí nie sú spokojní s rozhodnutím premiéra Gordona Browna o parlamentnej ratifikácii Zmluvy a mohli by sa pridať na ich stranu.

Volanie po vypísaní referenda bolo posilnené včerajším (20.1.) prijatím správy parlamentného Výboru pre zahraničné veci. Hoci v ňom dominujú labouristickí poslanci, správa obviňuje britskú vládu zo zavádzania verejnosti tým, že podceňuje význam nových európskych inštitúcií, zvlášť úrad stáleho predsedu Rady.

V správe parlamentného výboru sa uvádza: “Na záver tvrdíme, že nejestvuje žiadny podstatný rozdiel medzi ustanoveniami o zahraničných záležitostiach v Ústavnej zmluve, ktorej schválenie podmienila vláda vypísaním referenda, a tých v Lisabonskej zmluve, o ktorej referendum bolo odmietnuté.”

Členovia Brownovej vlády naďalej trvajú na tom, že Lisabonská zmluva je pre Britániu “dobrým obchodom.” Minister zahraničia, David Miliband: “Reformná zmluva dáva Británii silnejší hlas v Európe a v prvom rade ochraňuje práva dieťaťa.” Jim Murphy, minister pre európske otázky, dodal: “Som si vedomý, že pre túto zmluvu sa nájde silná parlamentná väčšina [..] Uvidíme, čo povie parlamentná matematika, ale je utopistické povedať, že v labouristických laviciach sedí 100 poslancov, ktorí sa chystajú hlasovať proti.”

Požiadavka na vypísanie referenda silnie aj vďaka iniciatíve “Chcem referendum.” Ide o občiansky projekt, ktorého organizátori oznámili plán uskutočniť 10 verejných hlasovaní o podpore Lisabonskej zmluvy. Vyjadriť by sa mali občania tých 10 volebných obvodov, v ktorých žije aspoň 1,5 mil. obyvateľov. Organizátori sľubujú, že pôjde o najväčšie hlasovanie v dejinách krajiny po tom z roku 1975, kedy sa krajina vyjadrila za zotrvanie v projekte Spoločného trhu ES.