Noha španielskeho ministra po 300 rokoch na Gibraltári

zdroj: http://www.flickr.com/photos/melinda_brink/2260413439/

Časy, kedy sa v dialógu Veľká Británia-Španielsko hovorilo len o suverenite Gibraltáru sú vraj preč. Na historickú návštevu zavítal na Gibraltár španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos. Stretol sa tam so svojím britským náprotivkom Davidom Milibandom a premiérom Gibraltáru Petrom Caruanom.

Na spoločnej tlačovej konferencii konštatovali, že tentokrát prišli riešiť problémy, ktoré bezprostredne ovplyvňujú obyvateľstvo „Skaly“ (Peňón) –  ako Gibraltar Španieli volajú.

Moratinos novinárov ale uistil, že  španielsky nárok na Gibraltár je stály a Madrid sa ho nikdy nezriekne. Žiada ale domácu verejnú mienku, aby „pochopila nové zameranie dialógu a spolupráce“.

Otázka Gibraltáru predstavuje problém vo vzťahoch medzi Londýnom a Madridom už do roku 1713 (Zmluva z Utrechtu), kedy Španieli definitívne stratili nad územím o rozlohe 6,5 km2 kontrolu.

„Suverenitu budeme riešiť, keď na to budú vhodné podmienky“, povedal podľa denníka El Mundo Moratinos. Veľká Británia sa odmieta vzdať tejto kolónie pričom argumentuje vôľou samotných obyvateľov. Tí sú prevažne španielskeho, portugalského a marockého pôvodu. Ako ukázalo referendum z roku 2002, z celkového počtu asi 30 tisíc ľudí si 99 % želá zostať súčasťou Veľkej Británie.

Politici sa dohodli na spolupráci v niektorých prioritných oblastiach. Medzi nimi sú životné prostredie, námorná doprava, boj proti kriminalite či finančné otázky. Gibraltár je totiž považovaný za daňový raj. Európska komisia nedávno napadla ich daňovú reformu, ktorou sa zrušila 35 % korporátna daň. Súd prvej inštancie ES sa ale s týmto videním nestotožnil a daňovú reformu povolil. Španieli chcú tiež prioritne riešiť situáciu svojich krajanov, ktorí pracujú na Gibraltári.

Ako si všimol denník El Mundo španielskeho ministra vítali v oknách a balkónoch početné britské a gibraltárske vlajky. Vládnuci socialisti si kvôli Moratinovej návšteve vyslúžili kritiku opozičných ľudovcov. Podľa nich ide o chybu a nebezpečný precedens.