S Britániou bude rokovať francúzsky exkomisár, Mayová príde aj na Slovensko

brexit slovenské predsedníctvo

Michel Barnier na návšteve Slovenska v roku 2012. FOTO-TASR (Štefan Puškáš)

Slovenský predseda vlády Robert Fico sa vo štvrtok (28. júla) na Úrade vlády SR stretne s predsedníčkou vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Theresou Mayovou. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Dnes (v stredu 27. júla) zároveň Európska komisia vymenovala svojho bývalého podpredsedu a niekdajšieho eurokomisára pre vnútorný trh a služby Michela Barniera za hlavného vyjednávača v rokovaniach s Veľkou Britániou o jej vystúpení z Európskej únie.

Mayová bude rokovať s Ficom

Britská premiérka prichádza prvýkrát na Slovensko v súvislosti s polročným predsedníctvom SR v Rade EÚ, a to v krátkom čase po svojom vymenovaní do funkcie.

Bývalý britský premiér David Cameron odstúpil po tom, čo Briti 23. júna zahlasovali za vystúpenie z EÚ. Novou britskou premiérkou sa stala Mayová, keď 13. júla prijala od kráľovnej Alžbety II. oficiálne poverenie na zostavenie novej vlády. Je druhou ženou na čele britskej vlády po Margaret Thatcherovej.

Juncker si vybral Francúza

Európska komisia (EK) dnes vymenovala svojho bývalého podpredsedu a niekdajšieho eurokomisára pre vnútorný trh a služby Michela Barniera za hlavného vyjednávača v rokovaniach s Veľkou Britániou o jej vystúpení z Európskej únie.

Barnier bude funkčne zaradený na úrovni generálneho riaditeľa EK. Svojej funkcie sa ujme 1. októbra.

Barnier pôsobil vo Francúzsku ako minister poľnohospodárstva a zahraničných vecí. V rokoch 1999-2004 mal ako eurokomisár na starosti regionálnu politiku a inštitucionálne reformy a v rokoch 2010-2014 vnútorný trh a služby.

Skúsený vyjednávač

“Pre túto ťažkú prácu som chcel skúseného politika. Je to skúsený vyjednávač s bohatými znalosťami v hlavných oblastiach politiky súvisiacich s rokovaniami… Má rozsiahlu sieť kontaktov v hlavných mestách všetkých členských štátov EÚ a v Európskom parlamente, čo považujem za cenný prínos pre túto funkciu,” uviedol predseda EK Jean-Claude Juncker vo vyhlásení pre médiá.

Podľa šéfa EK bude mať Barnier prístup ku všetkým nevyhnutným zdrojom, aby mohol plniť svoje úlohy spojené s brexitom. Zároveň bude podriadený priamo Junckerovi a pravidelne bude musieť informovať kolégium komisárov, ktoré sa stretáva každú stredu.

Článok 50 aktivujú až v roku 2017

Barnier na svojom konte na Twitteri podľa agentúry DPA napísal, že je novou funkciou “poctený”.

Európska únia trvá na tom, že rozhovory o odchode Británie sa nezačnú skôr, kým Londýn neaktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý špecifikuje pravidlá pre vyjednávací proces o odchode členskej krajiny z EÚ.

Nová britská premiérka Theresa Mayová však naznačila, že jej vláda tak nemieni urobiť pred začiatkom roka 2017, aj napriek tomu, že je pod tlakom zo strany lídrov EÚ, aby sa proces rokovaní o brexite začal čo najskôr.