Nová krv na predsedníckej stoličke EÚ

 

Krátka správa

Fínska ministerka pre zahraničný obchod, rozvoj a európske záležitosti Paula Lehtomäki si myslí, že Fínsko preberá Predsedníctvo v turbulentnej dobe, keď agenda siaha od Ústavnej zmluvy, cez rozširovanie až k energetike.

Fínsky predseda vlády Matti Vanhanen novinárom v Helsinkách povedal, že problém s Ústavou vo Francúzsku a Holandsku nebol podľa jeho názoru v konkrétnych detailoch alebo článkoch zmluvy, ale v celkovej „politickej klíme“. Rozhodujúcimi pre ďalší osud Ústavy budú budúcoročné prezidentské voľby vo Francúzsku a parlamentné voľby v Holandsku. Pád holandskej vlády, ktorý dnes po rozporoch medzi koaličnými partnermi ohlásil holandský premiér môže nakoniec viesť až k predčasným voľbám.

Fínsko sa chystá Ústavu ratifkovať práve počas trvania svojho predsedníctva, pravdepodobne na jeseň a stane sa tak 16. členskou krajinou, ktorá Ústavu prijala. Fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja povedal, že zachovanie Ústavy v jej súčasnej podobe je síce málo pravdepodobné, ale akýkoľvek ďalší text by mal „do najväčšej možnej miery“ pripomínať existujúcu úpravu. Najjednoduchšie by bola podľa neho „zmena mena“.