Nová šéfka Európskej komisie je naším spojencom, tvrdí šéf maďarskej diplomacie

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. [Damjan Tadic/CROPIX]

Holandský kandidát na eurokomisára šíri klamstvá o strednej Európe a šéf frakcie ľudovcov považuje Maďarov za menejcenných, myslí si maďarský minister zahraničných vecí.

„Určite,“ odpovedal na otázku, či je Ursula von der Leyen spojencom Maďarska, tamojší minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

S novou šéfkou Európskej komisie má podľa neho Budapešť dobrý vzťah. „Nepochybne budeme mať debaty, to je v skupine 28 štátov s rozdielnymi názormi bežné, najdôležitejšie je však zachovať si vzájomný rešpekt,“ uviedol počas návštevy Chorvátska pre portál EURACTIV.hr.

Vyjadril sa tak napriek tomu, že von der Leyen sa v roku 2011 vyslovila za smerovanie k „Spojeným štátom európskym” a chce ďalej presadzovať článok 7 o konaní pre porušovanie princípov právneho štátu, ktorému čelí Maďarsko.

Timmermans šíril klamstvá

Szijjártó odmieta volanie po zväčšení právomocí Európskeho parlamentu. Kritika obídenia procesu spitzenkandidátov pri nomináciách na šéfa Európskej komisie podľa neho nie je oprávnená. Proces totiž nie je oficiálne potvrdený nijakou európskou zmluvou. Nominácie na vedúce posty by podľa neho mali ostať v rukách Európskej rady.

Legislatívna iniciatíva pre europarlament by bol veľký krok dopredu

Určite bude voči tomu veľký odpor medzi vládami niektorých členských štátov, možno aj zo Slovenska, hovorí v rozhovore europoslanec ROBERT HAJŠEL.

„Diskusia o spitzenkandidátoch má hlbší zmysel. Reflektuje súboj dvoch základných prístupov k európskej integrácii,“ povedal Szijjártó. Maďarsko podľa neho presadzuje, aby Únia zostala Úniou národných štátov. „Silná Únia si vyžaduje silné členské štáty,“ dodal.

Druhý prístup „silného Bruselu a slabých členských štátov” minister odsudzuje.

Ruka v ruka s týmito vyhláseniami ide jeho viera, že nominanti zvolení Európskou radou do vrcholných postov by členské štáty mali rešpektovať. Aj preto Maďarsko spolu so zvyškom Vyšehradskej štvorky odmietli plán Angely Merkelovej dosadiť Fransa Timmermansa na post predsedu Európskej komisie.

„Timmermans šíril o stredoeurópskych krajinách klamstvá. To sme nemohli akceptovať,“ povedal Szijjártó o kandidátovi na holandského eurokomisára. „Manfred Weber v jednom z rozhovorov vyhlásil, že nepotrebuje k zvoleniu hlasy Fideszu. To znamená, že Maďarov považuje za menejcenných. Ani to sme nemohli akceptovať,“ dodal na adresu šéfa frakcie  Strany európskych ľudovcov (EPP).

Členstvo v EPP záleží na Fidesze

Na otázku o budúcnosti Fideszu v najväčšej európskej frakcii, EPP, Szijjártó povedal, že „rozhodnutie ostáva v našich rukách“.

Timmermans: Budeme lepšie odrážať útoky na právny štát

Európska komisia do budúcnosti posilnenie občianskej spoločnosti, pravidelný monitoring všetkých a väčšie vyžívanie Súdneho dvora.

„Sme jednoznačne najúspešnejšia strana v EPP, ale aj my máme červené čiary,“ tvrdí Szijjartó. Podľa Szijjárta by sa skupina mala vrátiť na svoje pôvodné pravicové pozície. V uplynulých rokoch sa podľa neho pod vplyvom Socialistov a demokratov skupina posunula výrazne doľava. „Socialisti a demokrati ovplyvňovali EPP viac než vice versa. Strana musí opäť začať reprezentovať kresťanskú demokraciu,“ vyzval šéf maďarskej diplomacie. Nad členstvom v iných frakciách zatiaľ vedenie Fideszu nepremýšľa.

Viktor Orbán zase na 30. ročníku letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad Brusel vyzval, aby sa namiesto budovania socializmu vrátil k myšlienke budovania silnej ekonomiky. Orbán si tiež myslí, že členstvo Fideszu v EPP je stále otvorené. „Zatiaľ musíme počkať, aby sa vyjasnil obraz. Aby sa európski ľudovci rozhodli, kam chcú smerovať. To sa uvidí na jesennom zjazde EPP,” citovala Orbána TASR podľa článku portálu Infostart.hu.

Témou, na ktorej sa členstvo Fideszu v európskej konzervatívnej rodine bude lámať, je podľa Szijjárta migrácia. Orbán navrhuje, aby migráciu neriešila Komisia, ale zriadila radu ministrov vnútra, ktorá by sa problematike venovala.

Európski ministri vnútra sa pritom stretávajú na pravidelných zasadnutiach v rámci Rady EÚ.