Novinári čeliaci šikanóznym žalobám budú musieť počkať na pomoc Únie

Ministerka Milanová hľadá ústavnú väčšinu pre zákon o ochrane novinárov, nie však pred žalobami. [TASR/Pavel Neubauer]

Európsky parlament odporúča členským štátom šikanózne žaloby zastaviť ešte pred začatím súdu. Aj keď ministerstvo kultúry pracuje na zákone o ochrane novinárov, sústredí sa na fyzické útoky. Páchateľom by mali po novom hroziť prísnejšie tresty.  

Maltská investigatívna novinárka Daphne Galizia čelila v deň svojho zavraždenia 47 civilným žalobám od ľudí, ktorým prekážal obsah jej článkov. Žaloby za ohováranie majú slúžiť na ochranu pred neférovým a nepravdivým očierňovaním, v praxi ale bývajú mierené aj proti poctivým novinárom. Kým súd príde k oslobodzujúcemu rozsudku, čakajú ich mesiace až roky náročných a nákladných súdov.

Takéto žaloby nemajú za cieľ vymôcť spravodlivosti, ale novinára umlčať. A žiadna členská krajina v EÚ doteraz nemá zákon, ktorý by tejto stratégii bránil. Ministerstvo kultúry síce pracuje na zákone na ochranu novinárov, ten sa bude sústrediť na uzákonenie definície a zaradenie novinárov medzi chránené osoby.

Situáciu ale môže zlepšiť pripravovaná smernica Európskej komisie, ktorej europarlament v uznesení vyjadril podporu. Sudcovia by podľa neho mali mať možnosť neopodstatnené žaloby odmietnuť ešte pred začiatkom konania. Pre novinárov by mal tiež vzniknúť podporný fond poskytujúci finančnú podporu a informácie.

Europoslanci chcú chrániť novinárov pred zastrašujúcimi žalobami

Súdne konania, v ktorých nejde o výhru, ale o umlčanie médií, sú problémom aj na Slovensku. Europoslanci chcú umožniť ich rýchle zamietnutie. Pravidlá ale treba nastaviť tak, aby nechránili aj konšpirátorov. 

Ako vidí ochranu novinárov rezort kultúry

Ministerka kultúry Natália Milanová dnes (22. novembra) ohlásila veľký balík mediálnych zákonov. Ochrany novinárov sa má týkať najmä ústavný zákon o slobode médií. Jeho znenie ešte nie je zverejnené, pretože sa ministerka snaží medzi koaličnými partnermi nazbierať ústavnú väčšinu.

„Pokiaľ by bol novinár pri výkone svojho povolania ohrozený – či už fyzickým alebo iným útokom – tak by sme mu chceli garantovať postavenie chránenej osoby. No bolo by to len v súvislosti s výkonom jeho povolania,“ približuje pre EURACTIV Slovensko Zuzana Viciaňová, hovorkyňa rezortu.

Viciaňová ďalej konkretizuje, že zákon by mal zabezpečiť aj odlišovanie novinárov na demonštráciách „aby sa dalo vyhnúť aj nechceným činom“.

„Tak ako dnes chránime zdravotníkov pred útokmi, tak isto by mali byť pri svojej činnosti chránení aj novinári,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Na tejto snahe majú spolupracovať najmä s rezortom spravodlivosti. To má podľa tlačového oddelenia v pláne zaradiť novinárov medzi chránené osoby, „ak ministerstvo kultúry uzákoní definíciu novinára“.

Medzi chránené osoby dnes patria napríklad maloletí, ale aj verejní činitelia alebo policajti. Útok na takúto osobu má za následok vyššie trestné sadzby, čo má prípadných útočníkov odradiť.

Potrebujeme opraviť internet, ale novinári a programátori si nerozumejú

Technologické firmy majú odpovede na súčasné problémy médií, napríklad nedostatok dôvery alebo financovania. Novinári ale technológov berú ako mechanikov, tí zase nie sú zvyknutí na kultúru hrubej kritiky. Pomôcť môžu inovačné inkubátory.

Čo požadujú europoslanci

Na ochranu novinárov pred šikanóznymi žalobami teda momentálne plány rezortu kultúry nemyslia. Európska komisia však už zbiera podnety a pripravuje návrh smernice, ktorá by mohla členské štáty zaviazať aj k riešeniu tohto typu zastrašovania. Návrh chce Komisia pripraviť v druhom štvrťroku budúceho roka.

Svoje predstavy o ochrannej legislatíve dali najavo aj europoslanci v uznesení z 11. novembra. Zo slovenských europoslancov prítomných pri hlasovaní uznesenie nepodporil iba Eugen Jurzyca (SaS, ECR), ktorý sa zdržal.

„Pokiaľ majú novinári súdne civilné procesy, kde sa snažia chrániť si svoje meno a trávia na súdoch veľa času, tak samozrejme sú vystavení vysokým nákladom. Sú demotivovaní, aby robili svoju prácu, čiže je to snaha odstaviť novinárov od novinárskej práce,“ povedal po hlasovaní slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP).

Súčasťou balíka by podľa poslancov mala byť jednotná európska definícia šikanóznych žalôb, ktoré sa nazývajú aj žalobami proti verejnej účasti (SLAPP). Sudcovia by podľa nich mali dostať objektívne kritéria na skoré zamietnutie takýchto žalôb. Bremeno dôkazu, že žaloba je oprávnená, má byť na žalobcovi.

Smernica by tiež podľa europoslancov mala zabezpečiť, že žaloby budú podávané tam, kde novinár a subjekt článku pôsobia, nie tam, kde sú pre žalobcu najprívetivejšie podmienky. Novinárom by mal tiež pomôcť fond na finančnú podporu a tiež zdieľanie skúseností.

Poľsko už čelí pre mediálny zákon žalobe, diskrimináciou americkej firmy malo porušiť investičnú dohodu

Americká spoločnosť Discovery oznámila poľskej vláde, že chystá žalobu. Tvrdí, že novela zákona, ktorá zakazuje zahraničné vlastníctvo médií, ich diskriminuje. Po Poľsku bude požadovať náhradu škody. 

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte