Novinári písali o podvodoch s financiami EÚ v utečeneckých hotspotoch. Skončili vo väzbe

Ilustračný obrázok. [EPA/ALEXANDROS BELTES]

Článok, pre ktorí boli v sobotu zadržaní traja grécki novinári, poukazuje na prepojenie medzi príjemcami európskych dotácií a ministrom obrany Panosom Kammenosom.

Traja grécki novinári, ktorých v sobotu zadržala polícia, sú po rozhodnutí prokurátora už na slobode.

Vydavateľa a dvoch zástupcov redakcie gréckeho denníka Fileleftheros (Liberál) zadržali za obviňujúci článok, v ktorom sa píše o zlom vynakladaní peňazí Európskej únie určených na zlepšenie podmienok migrantov v záchytných strediskách, tzv. hotspotoch, po celom Grécku. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Novinárov zadržali po žalobe podanej ministrom obrany Panosom Kammenosom, ktorého ministerstvo má tieto financie EÚ v rukách. Článok zverejnený v piatok obsahuje obvinenia, že niektorými príjemcami financií EÚ boli podnikatelia spriaznení s ministrom Kammenosom.

Prokurátor, ktorý vyšetruje, či došlo k poškodeniu dobrého mena lídra pravicovej strany Nezávislí Gréci, v nedeľu rozhodol, že vyšetrovaciu väzbu nepredĺži. Traja novinári tak budú vyšetrovaní na slobode.

Poškodenie dobrého mena je podľa gréckej legislatívy „závažným“ trestným činom. Osoba, ktorá sa jej dopustí, môže byť na základe sťažnosti poškodeného bezprostredne zadržaná, čo sa stalo aj gréckym novinárom. Viacero gréckych právnych expertov upozorňuje, že takáto právna úprava je protiústavná.

Právny štát v ohrození

Ako sa píše v článku, napriek množstvu peňazí, ktoré smerujú do záchytných centier, sú životné podmienky utečencov v centrách zlé. Firmy, ktoré – často bez otvorenej verejnej súťaže – získali európske dotácie na dodávanie stravy, či inštalatérske práce, nadhodnotili náklady svojich služieb.

„Nielen že si stojíme za našou reportážou, ale budeme pracovať na jej pokračovaní,“ uviedol po zatknutí šéfredaktor Panayiotis Lampsias pre agentúru AP. „Ďalšie noviny sa takisto púšťajú do investigatívnej práce“.

Podľa Lampsiasa to však nie je prvýkrát, čo sa vláda pokúša zastrašiť noviny, ktoré sú často veľmi kritické k vládnej koalícii strán Syriza a Nezávislí Gréci (Anel). Právny štát v Grécku je preto podľa neho v ohrození.

„Ak si politická moc myslí, že môže odsúdiť novinárov, ktorí sa jej nepáčia, je otázny stav demokracie v našej krajine.

Grécke opozičné strany už zadržanie novinárov odsúdili. Konzervatívna strana Nová demokracia obvinila ministra obrany z „násilia“ a uviedla, že skutočným problémom je zlé zaobchádzanie s peniazmi.