Novoročné prejavy: Európski politici obhajujú základné veci

Andrej Kiska

Stav Európskej únie a boj proti terorizmu boli časté témy v novoročných príhovorochch európskych lídrov.

Nemecká Kancelárka Merkelová označila islamistický terorizmus za najväčšiu výzvu.

V roku 2016 sa Nemecko stalo dejiskom troch teroristických útokov tohto razenia.

Riešiť problémy spolu, bez ohľadu na to, aké je to náročné

„Tým, že budeme pokračovať s našimi životmi a v našej práci hovoríme teroristom – ste vrahovia plní nenávisti, ale nebudete určovať, ako žijeme a ako chceme žiť. Sme slobodní, ľudskí a otvorení,“ povedala kancelárka.

Obrazy zbombardovaného Aleppa však podľa Merkelovej ukazujú, že rozhodnutie pomôcť tým, ktorí to potrebovali bolo správne.

„Pretože toto sa odráža v našej demokracii, vláde zákona a hodnotách.“

Merkelová vníma rok 2016 ako čas, kedy mohli ľudia nadobudnúť pocit,  že sa svet obrátil hore nohami a mnoho z toh, čo je výsledkom dlhodobého vývoja sa spochybňuje, EÚ a parlamentnú demokraciu nevynímajúc.

Mereklová považuje spohybňovanie oboch za „pokryvené“.

„Áno, Európa je pomalá. Je náročná. Musí znášať mnohé rany, ako je napríklad odchod jedného členského štátu. Áno, Európa by sa mala sústrediť na to, čo môže robiť lepšie ako národné štáty. Ale nie, my Nemci by sme nikdy nemali predstierať, že šťastná budúcnosť spočíva v tom, že zostaneme sami ako národ.“

Merkelová hovorí, že tam, kde stojí pred výzvou Európa ako celok – globálna súťaž, ochrana hraníc, migrácia – musí aj nájsť odpoveď ako celok. „Bez ohľadu na to, aké náročné to je.“

Nemci majú podľa kancelárky záujem na tom, hrať v tomto procese poprednú úlohu.

V prejave obhajovala aj parlamentnú demokraciu, o ktorej povedala, že „toleruje – nie, vyžaduje – nesúhlas a kritiku.“

Mayová: Dohoda dobrá pre všetkých

Britská premiérka Theresa Mayová sa v novoročnom príhovore snažila apelovať na jednotu krajiny, rozdelnej výsledkom júnového referenda o vystúpení z EÚ.

Pripomenula, že v referende sa krajina vyslovila za nové smerovanie. „Ak ste v roku 2016 boli medzi tými, ktorí hlasovali za tento nový smer, tento rok na tom začneme pracovať.“

Očakáva sa, že Mayovej vláda formálne spustí rokovania o vystúpení z EÚ v marci tohto roka. Vec môže ešte skomplikovať hlasovanie v britskom parlamente.

Premiérka tvrdí, že si uvedomuje rozdielnosť názorov na opustenie EÚ. Verí však, že oba tábory spájajú rovnaké záujmy o prosperujúcej krajine, ktorá funguje pre všetkých a s týmto vedomím sa bude snažiť viesť rokovania.

Sľubuje dohodu s úniou, s ktorou budú môcť byť spokojní všetci.

Hollande: Sme v historickom okamihu

Francúzsky prezident Francoise Hollande z Elyzejského paláca hovoril aj o tom, že demokracia, sloboda a mier sú „zraniteľné“ a nie sú dané navždy.

„V histórii prichádza k okamihom, v ktorých sa všetko môže dramaticky zmeniť. Sme v jednom z nich,“ vyhlásil s odkazom na blížiace sa prezidentské voľby vo Francúzsku.

Prieskumy verejnej mienky vedie líderka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová. Hollande sa o úrad znovu uchádzať nebude.

„Vieme si predstaviť našu krajinu obohnanú múrmi, zredukovanú na vntúroný trh, ktorá sa vráti k národnej mene a ktorá navyše rozlišuje naše deti na základe ich pôvodu?“ pýta sa prezident.

Venoval sa aj islamistickému terorizmu.

Ten je podľa neho dôvodom prítomnosti francúzzskym jednotiek v Mali, Sýrii či Iraku a preto je dôležitá snaha o prevenciu útokov a radikalizácie doma.

„Je to boj, z ktorého naša demokracia vzíde vítazne,“ konštatuje odchádzajúci prezident.

Taliani v očakávaní volieb

Taliansky prezident Sergio Mattarella sa venoval stavu politickej neistoty, do ktorej krajinu uvrhla rezignácia premiéra Mattea Renziho.

Ten svoju politickú budúcnosť spojil s decembrovým referendom o ústavnej reforme. Taliani v ňom ďalekosiahle zmeny odmietli.

Mnoho politikov volá po predčasných voľbách. Prezident sa nateraz rozhodol pre možnosť rekonštrukcie vlády pod vedením bývalého ministra zahrančia Paola Gentiloniho.

Mattarella v novoročnom prejave vyhlásil, že krajina potrebuje reformu volebných prevaidiel pred tým, než Taliani znova pristúpia k urnám.

Kiska: Potrebujeme vecný a pokojný tón, aký vládne v EÚ

Slovenský prezident Andrej Kiska svoj prejav venoval najmä problému šírenia „neprijateľnej“ nenávisti na sociálnych sietiach a potrebe „slušnosti“ vo verejnom živote Slovenska.

Konštatoval, že začínajúci sa rok bude dôležitým aj pre EÚ.

Predsedníctvo v Rade EÚ sme podľa prezidenta zvládli so „cťou a na vysokej úrovni“.

Zvlášť ocenil, že hoci to bol polrok „nabitý udalosťami aj ťažkými témami“, debaty v únii boli „vecné a pokojné“.

„Toto je tón, ktorý nám, Slovensku, aj celej Európe pristane – a môže byť podstatným príspevkom k obnoveniu dôvery. A k tomu, aby bola Európa silnejšia, súdržnejšia, pripravenejšia aj bezpečnejšia.“

S vlajkou či bez vlajky?

V pozadí Merkelovej, Hollandea, Mattarellu a ďalších hláv štátov a vlád spravidla figuruje počas novoročných a iných príhovorov popri národných aj európska vlajka.

V regióne strednej Európy to samozrejmosť nie je. Nemal ju český prezident Miloš Zeman (ktorý však nemal ani národnú vlaku, len vianočnú výzdobu vo farbách trikolóry), maďarský prezident János Áder ani Andrej Kiska.

Výnimkou z V4 je poľský prezident Andrzej Duda.