Nový maďarský zákon výrazne obmedzí slobodu tlače

zdroj: flickr, autor: DJ Bass

Prístup "počkáme a uvidíme", ktorý zvolila Európska komisia výrazne kontrastuje s  ostro a kriticky formulovaným stanoviskom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Dôvodom obáv je, že vládnuca maďarská strana Fidesz s využitím svojej absolútnej väčšiny v parlamente prijala dva zákony a jednu ústavnú zmenu, ktoré posilnili kontrolu vlády nad médiami.

Vláda nazýva legislatívu "novou mediálnou ústavou". Tá zavádza nový režim dozoru nad tlačou, televíznym a rozhlasovým vysielaním a online médiami, vrátane „online médií v zahraničí, ktoré boli presunuté do inej krajiny s cieľom obísť prísnejšiu reguláciu v Maďarsku".

Odkedy sa Fidesz dostal v apríli 2010 k moci, menil v Maďarsku ústavu krajiny už 10 krát. Mediálny zákon ostro kritizoval napríklad luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn, ktorý takýto postup prirovnal k situácii v Bielorusku.  „Je to priame nebezpečenstvo pre demokraciu," povedal pre agentúru Reuters. Štát bude podľa neho kontrolovať názory.  „Až doteraz bol Lukašenko považovaný za posledného diktátora v Európe. Keď vstúpi zákon do platnosti, už to platiť nebude", povedal Asselborn.

Málo možností na zmenu

Tri opozičné strany v maďarskom parlamente – ľavicoví socialisti, zelení ako aj krajne pravicový Jobbik – podali sťažnosť na mediálny zákon na ústavný súd.  Šance na úspech sú mizivé, keďže vplyv Fideszu bol posilený aj v justícii.

Európska komisia je opatrná

Hovorca Európskej komisie mal problémy odpovedať na novinárske otázky na briefingu z 22. decembra. „V tomto štádiu môžem povedať len toľko, že Európska komisia zo svojej pozície strážkyne európskych zmlúv  bude sledovať a evalvovať situáciu pokiaľ ide o princípy a európsku legislatívu", povedal.

Na špecifickú otázku, s ohľadom na akú európsku legislatívu bude Komisia študovať maďarský mediálny zákon, hovorca neodpovedal.  Lorenza Consoliho z Medzinárodnej novinárskej asociácie znepokojuje, že Komisia otáľa s reakciou.  Len luxemburský minister zahraničia totiž kriticky prehlásil, že tento zákon „zreteľne porušuje ducha a znenie zmlúv o EÚ", pričom Komisiu požiadal , aby konala. Komisia však nepovedala, dokedy plánuje ukončiť skúmanie maďarskej legislatívy ani to, či sa tak stane do konca maďarského predsedníctva.

Na pokuty bude dohliadať Rada pre médiá

Jeden z nových maďarských zákonov vytvára inštitút Rady pre médiá, ktorého členovia budú volení parlamentom. Predseda rady je navyše na obdobie deväť rokov menovaný do funkcie súčasným premiérom a predsedom strany Fidesz Viktorom Orbánom.

Tým je v súčasnosti členka Fideszu Annamária Szalay. Tá bude mať okrem iného právomoc udeliť televíznym a rádiovým staniciam pokutu až vo výške 200 miliónov forintov (približne 700 tisíc eur) za „nevyvážené“ pokrytie určitej správy. Pri národných denníkoch a internetových stránkach sa môže táto pokuta vyšplhať na 25 miliónov forintov (90 tisíc eur) a v prípade týždenníkov na 10 miliónov forintov (36 tisíc eur). Súkromné osoby môžu dostať pokutu vo výške maximálne dva milióny forintov (7250 eur), čo v Maďarsku predstavuje približne 1,5- ročný plat v čistom na osobu.

Proti rozhodnutiam sa bude možné odvolať pomocou veľmi zdĺhavého sudcovského posudku, ktorý môže trvať až roky a hrozí preto, že pre opozičné médiá by mohol byť nový zákon likvidačný. Rada pre médiá tiež môže zakázať dotácie pre médiá, ktoré boli uznané vinnými podľa nového zákona. V prípade, že nový zákon porušia vysielatelia, môže byť ich činnosť zakázaná až na 30 dní. Nový režim sa pritom týka ako štátnych, tak i súkromných médií.

Ústavný dodatok zároveň Rade pre médiá umožnuje vydávať dekréty v oblasti médií, vrátane „poplatkov za dohľad“ pre súkromné mediálne spoločnosti. Navyše, nová rada bude mať právo nahliadnuť do dokumentov pred ich zverejnením a novinári budú nútení odhaliť svoje zdroje v mene „národnej bezpečnosti“ alebo v prípade „ochrany verejného poriadku“.

Právne zmeny prichádzajú v čase, kedy sa úplne reštrukturalizuje verejný vysielací sektor- teda verejná maďarská televízia, rozhlas a tlačová agentúra. Tie budú po novom spadať pod jednotnú správu a skupina sa tak bude spoliehať len na správy od vládou kontrolovanej tlačovej agentúry.

„Overte si skutočnosť“

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi na otázku, ako by zhodnotil situáciu ohľadne slobody tlače v jeho krajine uviedol, že bruselskí novinári by si mali „zistiť aká je skutočnosť v pozadí niektorých chýrov“. Trval na tom, že médiá bude možné pokutovať len v prípade súdu proti ich článkom.

Z vášnivej debaty v miestnosti pre tlačové vyhlásenia Komisie vyplynulo, že hoci má EÚ nástroje na to, aby donútila kandidátske krajiny ako Albánsko, či Bosna, zmeniť určité záležitosti, pri členských štátoch už týmito nástrojmi nedisponuje.

Podľa viacerých správ sa sloboda tlače v niektorých európskych krajinách dramaticky zhoršila. Mimovládna organizácia Freedom House nedávno ohodnotila kandidátske krajiny EÚ ako „čiastočne slobodné“, čím sa dostali na úroveň Bhutánu a Nigérie. Členské štáty Bulharsko, Rumunsko a Taliansko si pritom vyslúžili podobný status.

Smutná budúcnosť pre Pokémonov?

Nová mediálna cárovná Annamária Szalai sa zviditeľnila ešte keď bola v opozícii za stranu Fidesz delegátkou v Rade pre národný rozhlas a televíziu. Tam na svojich kolegov vehementne naliehala, aby zakázali kreslenú rozprávku Pokémoni, keďže podľa nej môže mať táto japonská animácia negatívny vplyv na mladých.

V decembri 2010 zasa žalovala denník Népszabadság za to, že o nej napísali, že ako predsedníčka novo ustanoveného Úradu pre národné média a telekomunikácie (NMTA) bude „šéfka šéfov“, keďže bude mať právo menovať predsedov štátnych mediálnych spoločností. Podľa nej menovanie týchto osôb do ich funkcie ešte neznamená, že bude kontrolovať ich prácu.

Postoje

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vydala prehlásenie, v ktorom ostro kritizuje nový maďarský zákon o médiách. Podľa ich záverov tento zákon „porušuje štandardy slobody tlače OBSE a ohrozuje editorskú nezávislosť a pluralitu médií“.

Predstaviteľka OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovic povedala: „Zákon kontroluje celý mediálny obsah- vysielanie, tlač a internet- a je založený na identických princípoch, ktoré sú proti štandardom OBSE pre slobodu tlače. Dáva tiež neobvykle široké právomoci nedávno vytvorenému mediálnemu úradu a mediálnej rade, ktoré sú vedené výhradne členmi podporovanými vládnucou stranou.“

Europoslankyňa Erzsébet Menczer (Fidesz) v parlamentnej diskusii tvrdila, že nová štruktúra v Maďarsku vytvorí „stredoeurópsku BBC“ a spraví z nej najsilnejšiu „agentúru“ v regióne.

Vysoký predstaviteľ Fideszu Zsolt Nyitrai vyzval k trpezlivosti a k tomu, aby sa ukázalo, že nová legislatíva nemá desiť alebo zastrašovať médiá.

Europoslanec László Lukács (Fidesz) povedal, že nový zákon povedie k „novému, vyrovnanejšiemu, flexibilnejšiemu a korektnejšiemu mediálnemu svetu“.

Maďarský pravicový think tank The Nézőpont Institute blízky Fideszu povedal, že nový zákon je podľa neho dobre myslený a potrebný, keďže sa zameriava na „vytvorenie koherentného právneho rámca pre printové aj elektronické médiá, čo je v súlade s technologickými požiadavkami“. Podľa nich „nebude politický vplyv na médiá silnejší ako je v súčasnosti“.

Editor v Magyar Rádió, ktorý mal informovať o novinkách pri hlasovaní o novej „mediálnej ústave“ v Parlamente sa rozhodol ostať na minútu ticho na protest, že všetky jeho komentáre boli zakázané. Vzápätí ho okamžite vyhodili.

Výkonná editorka indexu Sloboda tlače mimovládnej organizácie Freedom House Karin Karlekar povedala: „Táto legislatíva, v kombinácii s ďalšími znepokojujúcimi krokmi proti médiám bude hlavným krokom späť pre slobodu tlače v Maďarsku. Veľkým zdrojom obáv je formulovanie podmienok porušenia, ktoré je veľmi široké, čím sa vytvára prostredie na výrazné zneužívanie, najmä vzhľadom na extrémne polarizované politické prostredie v krajine“.

Stredový think- tank Magyar Európa Társaság uviedol, že snaha Fideszu o prijatie novej mediálnej legislatívy ohrozuje maďarské predsedníctvo, lebo si bude vyžadovať vela úsilia a pritiahne veľa kritiky.