Nový opozičný líder oživil tureckú politiku

foto: demonštranti proti tureckej vláde, zdroj: TASR

Kilicdarogluho, bývalého štátneho úradníka, už označujú aj za „tureckého Ghándího“ pre jeho pokojné, no rozhodné vystupovanie. V sobotu ho výraznou väčšinou za svojho šéfa zvolili delegáti CHP, stredoľavej najvýznamnejšej opozičnej strany v Turecku. Doterajší líder Deniz Baykal odstúpil po sexuálnom škandále.

Šesťdesiatdva ročný Kilicdaroglu si za svoju prioritu zvolil boj proti nezamestnanosti a korupcii. Očakáva sa, že sa zameria najmä na znovuobnovenie ľavicového smerovania strany a získanie hlavne chudobnejších voličov, ktorí prešli k AKP.

„Vodcovia strany AKP vás okrádajú, pre seba si stavajú vily s bazénmi a bohatnú, zatiaľ čo tvrdia, že pomáhajú chudobným,“ povedal prívržencom CHP, ktorí skandovali „Premiér Kemal“ a „Revolucionár Kemal“. Strana CHP bola založená Kemalom Ataturkom (1881-1938), zakladateľom moderného Turecka.

Kilicdaroglu sa zaviazal prijať demokratickejšiu ústavu a nižší 10%-ný prah zvoliteľnosti strany do parlamentu. Uviedol, že podporuje turecké ambície vstúpiť do EÚ a žiada Brusel o označenie dátumu pre vstup Turecka.

Analytici tvrdia, že CHP s obnoveným sociálno-demokratickým smerovaním a vyhýbaniu sa nacionalizmu Baykalovej éry by mohla mať v budúcoročných parlamentných voľbách väčšie šance.

Soli Ozel, politický analytik na Istanbul Bilgi University hovorí, že Kilicdaroglu má teraz šancu obnoviť stranu CHP a získať pre ňu štatút vládnucej strany, ktoré jej už desaťročia chýba.

„Je celkom jasné, že vláda sa kvôli novému vývoju situácie cíti veľmi nepríjemne a nepochybujem o tom, že krajina požaduje zmenu,“ povedal Ozel, „sčasti preto, že AKP unavuje, sčasti preto, že tu máme mnoho problémov, ktoré stále neboli vyriešené a sčasti pre aroganciu AKP po mnohých rokoch pri moci, čo sa k ľuďom konečne dostáva,“ uviedol Ozel pre RFE/RL.

Prieskum verejnej mienky, publikovaný tento týždeň hovorí, že Kilicdarogluove zvolenie pomôže strane CHP nad úroveň 30%. V posledných voľbách získala strana 21%.

„CHP prechádza obrovskou zmenou. Vzniká nové vedenie, čo spôsobuje veľké vzrušenie z nových tvárí a nových lídrov,“ povedal Hursit Gunes, novozvolený člen zhromaždenia strany.

„(Kilicdaroglu) dokázal, že v Turecku začalo nové obdobie, pričom doteraz vláda nemala alternatívu a ľavica sa nedokázala zjednotiť,“ uviedol komentátor denníka Vatan, Mustafa Mutlu.