Sociálnych demokratov bude v europarlamente viesť Udo Bullmann

Nový predseda S&D, Udo Bullmann. [SPDEuropa/Flickr]

Novým šéfom frakcie Socialistov a demokratov (S&D) v europarlamente sa stal nemecký europoslanec Udo Bullmann. Strana európskych socialistov (PES) jeho zvolenie uvítala.

Jediná protikandidátka

Nemecký europoslanec, Udo Bullmann, nahradil vo funkcii Taliana Gianniho Pittellu, ktorý sa po talianskych parlamentných voľbách vrátil do domácej politiky ako člen Senátu.

Bullmanovou protikandidátkou v utorňajšom súboji o predsednícky post politickej skupiny Socialistov a demokratov (S&D) bola belgická europoslankyňa, Kathleen van Bremptová, podpredsedníčka tejto frakcie.

Mnohých prekvapilo jej rozhodnutie kandidovať, keďže očakávali, že Bullmann nebude mať žiadneho súpera. Bremptová viedla svoju kandidatúru v duchu hesla „Dare to change“ (Odvaha na zmenu).

Narážala ním na potrebu reformovať sociálnu demokraciu v celej Európe. Mnohé nedávne voľby v členských krajinách EÚ ukázali, že tradičná pravica a ľavica čelí kríze. Európski voliči sa prikláňajú k extrémnym či populistickým stranám.

EÚ v roku 2018: Národné voľby

V roku 2018 čaká EÚ niekoľko volieb. Parlamentné v Taliansku pritiahnu určite širšiu pozornosť, prezidentské vo Fínsku asi nie. V hre je však aj niekoľko divokých kariet. Prinášame ich súhrnný prehľad.

Bullmanove ciele

Aj sám Bullmann súhlasí s potrebou reforiem. Verí, že S&D môže „priniesť zásadnú zmenu, ktorú naša spoločnosť tak zúfalo potrebuje. Vyžaduje si to obnoviť sociálnu demokraciu, ktorá sa zaviazala k trvalo udržateľnému rozvoju našich spoločností. Som presvedčený, že naša skupina môže poskytnúť rozhodujúce podnety k tejto zmene.“

Nový predseda sa chce sústrediť na najbližšie voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji 2019. Voličov plánuje zaujať najmä bojom proti ekonomickým, sociálnym, územným alebo rodovým nerovnostiam.

Hlasovanie o rozpočte EÚ ukázalo, že eurosocialisti už myslia na voľby 2019

Tohtotýždňové hlasovanie o rozpočte EÚ pre rok 2018 predpovedá zásadný zlom v politickom priestore Európskej únie.

Pozornosť svojej politickej skupiny chce upriamiť na „rozvoj spravodlivej migračnej agendy, návrhy spravodlivého globálneho obchodu a opatrenia pre trvalo udržateľné životné prostredie“.

Spolupráca s PES

Predseda Strany európskych socialistov (PES) a bulharský europoslanec, Sergej Stanišev, vyhlásil, že európski socialisti ako druhá najväčšia celoeurópska politická strana sú pripravení pokračovať v silnej spolupráci s S&D aj pod vedením Uda Bullmanna a spoločne sa chcú sústrediť na najbližšie voľby do Európskeho parlamentu.

Podľa Staniševa Bullmann ako europoslanec „neúnavne presadzoval sociálnu agendu pre Európu, ktorá je pevne zakorenená v sociálnodemokratických zásadách. Som si istý, že bude úspešne riadiť ľavicový posun, o ktorý sa snaží naše politické zoskupenie, a viem, že nás dovedie k úspechu pri tvorbe tejto politiky.“

„Bojovník za sociálnu spravodlivosť“

Udo Bullmann pôsobí ako europoslanec a člen politickej skupiny S&D od roku 1999. Pracuje vo Výbore pre hospodárske a menové záležitosti (ECON), v rámci ktorého bol spravodajcom pre množstvo legislatívnych a nelegislatívnych dokumentov.

Zameriava sa najmä na spravodlivé a transparentnejšie finančné trhy, na boj proti dogmám úsporných politík a na mobilizáciu strategických investícií s cieľom vytvoriť udržateľný rast a kvalitné pracovné miesta v Európe.

Vladimír Maňka, europoslanec za Smer-SD o Udovi Bullmannovi hovorí, že „je to pragmatický, skúsený politik, ktorý má vysoký rešpekt nielen u Socialistov a demokratov, ale aj v iných politických zoskupeniach.“

Bullmannove zvolenie znamená, že dve najsilnejšie politické skupiny v Európskom parlamente budú viesť nemeckí politici. Skupine Európskej ľudovej strany (EĽS) predsedá tiež Nemec Manfred Weber (CDU).

Partner

Projekt EP7 Vote for your EU

Sledujte

Mediálny partner