Nový prezident môže skomplikovať vzťahy Poľska s EÚ

zdroj: euractiv.com

Od nového poľského prezidenta sa očakáva, že prinesie do poľskej politiky viacero zmien. Do prezidentských volieb išiel s podporou svojej domovskej pravicovej strany Právo a spravodlivosť. Tá je momentálne v opozícii avšak s potenciálom sformovať novú poľskú vládu po októbrových parlamentných voľbách.

Strana presadzuje tradičné katolícke hodnoty a záujmy poľského vidieka. V sociálnych otázkach je konzervatívna a je menej trhovo orientovaná ako aktuálne vládnuca Občianska platforma.

Ideovým otcom strany je Jaroslaw Kaczynski. Bývalý poľský premiér v minulosti naštrbil vzťahy Poľska a Nemecka. Nemcov obvinil zo snahy získať územia, o ktoré Nemecko prišlo po druhej svetovej vojne. Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú zas označil za bábku bývalej nemeckej Stasi.

Duda však reprezentuje mladú generáciu politikov, ktorá už nebola formovaná vplyvmi komunizmu. Očakáva sa preto, že by sa mal dokázať odpútať sa od Kaczyského dedičstva.

Výrazne konzervatívny politik bude musieť nateraz nájsť spoločnú reč s liberálnejšou stredo-pravou stranou Občianska platforma, ktorá vedie súčasnú vládnu koalíciu. Po tom, čo Duda v máji porazil bývalého poľského prezidenta Bronislawa Komorowského, mnohí upozorňujú, že premiérka Ewa Kopacz svoj post v októbri zrejme neobháji.

Blízko k britským konzervatívcom

Dudova domovská strana je súčasťou skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente. Preto má blízko k britským konzervatívcom, ktorí túto skupinu založili. Od Dudu sa očakáva skeptickejší pohľad na Európsku úniu.

Duda presadzuje Poľsko, ktoré výraznejšie prezentuje svoje politické záujmy v rámci EÚ. Jedným z nich napríklad je, aby sa hlas krajín mimo eurozóny viac zohľadňoval pri prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa celej EÚ. Opäť jeden z aspektov, v ktorom si rozumie s britským premiérom.

Niektorí pozorovatelia predpokladajú, že Duda sa bude snažiť využije britské rokovania o nových podmienkach členstva a bude žiadať výnimku pre Poľsko. Týkať by sa mala klimatickej politiky EÚ.

Bývalý štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík už v minulosti uviedol, že Slovensko považuje takýto vývoj za nežiaduci. Podľa neho vytváranie výnimiek z integrácie pre členské štáty v sebe nesie nebezpečenstvo rozpadu celej únie.

Nový poľský prezident odmieta tlak EÚ na upustenie od používania uhlia. Poľsko sa do veľkej miery opiera o uhlie a klimatické politiky EÚ vníma ako ohrozenie poľského záujmu. Týmto prístupom by tiež mohol ohroziť jednotnú pozíciu EÚ na klimatickej konferencii OSN v Paríži v decembri 2015.

Dvaja Poliaci na rôznych stranách

Duda nájde vo vedení Európskej rady rodáka, bývalého poľského premiéra Donalda Tuska. V inej politickej konštelácii by to mohlo byť výhodou, Duda však nemá s Tuskom dobré vzťahy.

Dôkazom bola aj Tuskova neprítomnosť na minulotýždňovej inaugurácii nového prezidenta vo Varšave. Podľa zdrojov portálu Politico, Tusk údajne Dudovi ani písomne nezagratuloval k víťazstvu vo voľbách ako iní európski politici. Urobil tak iba na sociálnej sieti Twitteri. Najskôr však ocenil prácu odchádzajúceho prezidenta Komorowského.

Tuskova kancelária uviedla, že predseda Európskej komisie sa inaugurácie nezúčastnil pretože nebol pozvaný.

Tusk a Duda sa rozchádzajú aj v otázke prijatia eura Poľskom. Už ako premiér chcel Tusk, aby Poľsko prijalo euro čo najskôr. Na druhej strane Duda chce počkať, kým sa príjmy bežných Poliakov viac priblížia západoeurópskym krajinám.

Spory medzi Tuskom a Dudom by sa mohli prejaviť, keď sa bude Tusk uchádzať o predĺženie svojho mandátu na čele Európskej rady o ďalšie 2,5-ročné obdobie.