Novým slovenským eurokomisárom bude Maroš Šefčovič

Foto: www.mmisso.com

Nový slovenský eurokomisár prechádza na nové pôsobisko z pozície veľvyslanca Slovenskej republiky pri EÚ. Vláda SR ho dnes nominovala na svojom zasadnutí, ako to skôr avizoval premiér Robert Fico.

V pondelok, 21. septembra, rezignoval Ján Figeľ na svoju pozíciu v EK po tom, čo bol zvolený za nového predsedu Kresťanskodemokratického hnutia.

Personálna voľba vlády potvrdila mesiace starú špekuláciu médií, pre ktoré bol Šefčovič od začiatku najpravdepodobnejšou voľbou. Takýto výber vnímajú pozitívne aj opozičné strany. 

Kariérny diplomat nie je bežný profil eurokomisára. V súčasnej Európskej komisii, ktorej oficiálne funkčné obdobie vyprší už za päť týždňov, bude Maroš Šefčovič jediným. Väčšina komisárov prišla do Bruselu z aktívnej politiky, väčšinou ide o bývalých ministrov.

Diplomatickú kariéru má síce za sebou aj maltský eurokomisár pre oblasť rybného hospodárstva a námorné záležitosti Joe Borg a súčasný lotyšský eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs, obaja boli ale svojho času doma aktívni aj politicky. Politicky nezávislý je napríklad rumunský komisár pre multilingvizmus Leonard Orban, ten ale nie diplomat.

Maroš Sefčovič by mal Slovenskú republiku zastupovať aj v novej Európskej komisii počas ďalšieho päťročného funkčného obdobia.V ňom má SR záujem o portfólio energetiky.

Šefčovičovu nomináciu musí ešte odobriť Rada ministrov zahraničia a následne musí prejsť híringom vo výbore Európskeho parlamentu. Ten bude pravdepodobne len formalitou, keďže o niekdajšie Figeľove portfólio vzdelávania sa bude starať len niekoľko týždňov.

Koľko presne bude závisieť od výsledku írskeho referenda o Lisabonskej zmluve. Ak Íri povedai "nie", nová Komisia bude menovaná hneď, avšak niektoré krajiny v nej zastúpené nebudú. Keďže napríkald Nemecko avizovalo, že bude v takom prípade trvať na štíhlejšej Komisii, mohlo by sa teoreticky stať, že Slovensko v novej EK zastúpené nebude.

Aj v prípade pozitívneho výsledku bude ešte treba čakať na reakciu z Českej republiky a s najväčšou pravdepodobnosťou aj na nové rozhodnutie Ústavného súdu ČR. V takom prípade bude súčasná Komisia asi ešte nejaký čas nadsluhovať.