O ďalších menách má byť v EÚ konsenzus

Predseda ER Van Rompuy a premiér Fico, Zdroj: TASR/TASR - Martin Baumann

V piatok, 26. júna, lídri európskej dvadsaťosmičky odhlasovali, že nomináciu na post predsedu Európskej komisie dostane kandidát európskych ľudovcov, Jean-Claude Juncker.

Proti boli Veľká Británia a Maďarsko. Hlasovalo sa kvalifikovanou väčšinou, kde má každá z čleských krajín určitý počet hlasov podľa svojej veľkosti. Davidovi Cameronovi a Viktorovi Orbánovi ich hlasy nestačili na sformovanie blokujúcej menšiny. 

Slovenský premiér Robert Fico by bol rád, a bude to podľa neho aj všeobecná snaha, aby sa pri ďalších pozíciách v európskych inštitúciách dosiahol konsenzus.

Pri hlasovaní o Junckerovi podľa neho neprevládali žiadne emócie a všetkých 28 premiérov a prezidentov sa správalo ako profesionáli. Slovenský premiér si nemyslí, že by kvôli tomu Británia vyvodila nejaké dôsledky. Ocenil postoj britského premiéra Davida Camerona, že má záujem na tom, aby jeho krajina naďalej zostala v EÚ, za čo sa podľa Camerona vyslovuje čoraz viac Britov.

Ďalšie posty, ako sú vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a predseda Európskej rady, si budú rozdeľovať dve najsilnejšie frakcie v europarlamente – ľudovci a socialisti.

Juncker bol kandidátom ľudovcov, ktorí vyhrali voľby do EP. Fico poznamenal, že niektorí požadujú, aby sa do rozdeľovania postov zaradila aj funkcia šéfa euroskupiny a Európskej centrálnej banky.

Naopak, niektorí hovoria, že by sa do balíčka nemal zarátavať post predsedu Európskeho parlamentu, ktorý síce teraz obsadí Martin Schulz z európskych socialistov, no po 2,5 roku sa vystrieda s nominantom euroľudovcov. 

Podľa Fica majú oba tábory prehnané predstavy, ktoré sa však budú musieť niekde stretnúť. Pripustil, že do 16. júla, kedy sa v Bruseli uskutoční mimoriadny summit EÚ, už by mohli byť známe mená na tieto posty. Za socialistov bude o týchto otázkach rokovať francúzsky prezident Francois Hollande. Za Európsku radu bude viesť rokovania aj o svojom nástupcovi Herman Van Rompuy.

Ďalšie kroky

  • O dva týždne čaká Jean-Claude Juckere hlasovanie v Európskom parlamente. Ten ho vo funkcii musí potvrdiť absolútnou väčšinou hlasov.
  • 16. júla sa na mimoriadnom summite opäť zídu lídri EÚ v Bruseli. Hovoriť budú o obsadení ďalších vrcholných postov v EÚ a situácii na Ukrajine.

Video o záveroch EU summitu z EuroParlTV