O osude Británie rozhodnú „anglické raňajky“

zdroj: Európska rada

Dnešný summit Európskej rady (ER) bude rozhodujúcim okamihom pre európsku jednotu, uviedol včera večer predseda ER Donald Tusk.

V liste, ktorým na rokovanie do Bruselu zvolával hlavy štátov Európskej únie, napísal: „Po mojich konzultáciách v ostatných hodinách musím úprimne povedať: Stále nie je žiadna záruka, že dosiahneme dohodu. Rozchádzame sa v niektorých politických otázkach a som si plne vedomý, že ich bude ťažké prekonať.“

Británia sa na summite bude riešiť ako prvá. Po nej má nasledovať večera, počas ktorej prezidenti a premiéri prediskutujú migráciu. V piatok ráno, a následne aj poobede, sa debata opätovne presunie k požiadavkám Londýna a pridá sa aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Médiá piatkové pokračovanie rýchlo prekrstili na “anglické raňajky”.

Tusk varoval, že prípadný Brexit by bol geopolitickým víťazstvom pre tých, ktorí sa pokúšajú Európu rozdeliť. Chce preto využiť, že kyvadlová diplomacia o britských požiadavkách prebieha od začiatku februára prakticky neustále.

David Cameron musí tiež presviedčať

Štyri britské požiadavky otvárajú množstvo nezodpovedaných otázok. Najmä krajiny západnej Európy naznačujú, že sú ochotné prijímať kompromisy.

„Britský odchod by bol šokom, ktorý si vie Európa len ťažko predstaviť,“ myslí si francúzsky premiér Manuel Valls. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že viaceré požiadavky sú rozumné.

Problematickým momentom rokovaní by mohla byť tzv. záchranná brzda, ktorá vedie k obmedzeniu sociálnych benefitov pre občanov EÚ pracujúcich vo Veľkej Británii. Viac sme o tejto téme napísali už včera – Nášľapné míny dohody s Britániou [EurActiv.sk, 17. 2. 2016].

David Cameron prisľúbil uskutočniť referendum do roku 2017. Odhaduje sa, že pokiaľ dnes a zajtra získa v Bruseli to, čo chce, postaví sa za zotrvanie v EÚ a referendum by mohlo prebehnúť už v júni.

K vyhláseniu referenda ho donútil tiež tlak z prostredia vlastnej Konzervatívnej strany. Ako najhlasnejší spomedzi konzervatívcov sa javí starosta Londýna Boris Johnson. Toho mnohí tipujú za Cameronovho nástupcu na čele strany.

Prípadnej kampani za zotrvanie v únii nepomáha zverejnenie štatistík, že počet pracovníkov z ostatných krajín EÚ na ostrovoch presiahol 2 milióny. Konzervatívny denník The Times to označil za „úder“ Cameronovým plánom. Bulvárnejší Daily Express vyšiel s titulkom „Milióny migrantov z EÚ nám berú našu prácu“.