O osude únie sa rozhoduje v Karlsruhe

Ak nemecký ústavný súd vyhlási zmluvu za protiústavnú, bude to pre dokument pravdepodobne smrteľná rana. Od dnes sa druhý senát súdu v Karlsruhe zaoberá sporným dokumentom. Spravodajcom súdu je ústavný sudca Udo Di Fabio, známy skeptickým postojom k EÚ. V senáte sedí aj Siegfried Broß, tiež známy kritik únie, ktorý bol spravodajcom súdu k ústavnej zmluve. V dôsledku negatívneho výsledku referend vo Francúzsku a Holandsku, sa súd k nej nevrátil.

Sudcovia v rozhodovaní o Lisabonskej rozhodujú aj o svojej vlastnej moci, resp. o predaní právomoci na Európsky súdny dvor (ESD) v Luxemburgu a to vrátane dohľadu nad základnými právami.

Sťažovateľ, konzervatívny (CSU) poslanec Peter Gauweiler ilustruje svoje výhrady na príklade iniciatívy za zákaz tradičných žiaroviek.

Nemecký minister pre životné prostredie Sigmar Gabriel sa snažil cez nemecký parlament (Bundestag) presadiť zákaz tradičných typov žiaroviek, ktoré sú energeticky neefektívne. Po tom, čo na národnej úrovni neuspel, preniesol navrhol tento na Rade, ktorá naozaj v októbri požiadala Európsku komisiu, aby navrhla legislatívu. Takýmto spôsobom by zákaz, o ktorom sa aktuálne v EÚ diskutuje, začal v Nemecku platiť aj bez súhlasu Bundestagu.

Súdu bude trvať vynesenie rozsudku pravdepodobne až do leta. Osud zmluvy leží na srdci najmä kancelárie Angele Merkelovej, ktorá bola jedna z kľúčových postáv pri jej vyjednávaní. Na verejnom vypočutí, ktoré dnes prebehlo vládnu pozíciu obhajovali dvaja ministri  – podpredseda  vlády a minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier a minister vnútra Wolfgang Schläuble.

„Lisabonská zmluva posilňuje demokratické základy Európskej únie“, povedal podľa Der Spiegel Steinmeier. Schläuble argumentoval, že aj po vstupe Lisabonu do paltnosti, sú to naďalej členské štáty, ktoré sú „pánmi zmlúv“.

Ak aj sťažnosť Petra Gauweiler Lisabonská zmluva prostredníctvom rozsudku ústavného súdu ustojí, na stole v Karlsruhe už leží ďalšia sťažnosť skupiny odporcov.

Právnici štátneho práva podľa Financial Times Deutschland predpokladajú, že súd vo svojom zdôvodnení rozhodnutia (ktoré vláda dúfa, že bude pozitívne), formulujú pravidlá pre ďalší prenos výsostných práv na EÚ.

Český parlament by mal hlasovať o Lisabonskej zmluve 17. februára. Írsko naplánovalo opakované referendum na október 2009. Poľský prezident uviedol, že zmluvu podpíše len vtedy ak Íri povedia "áno". Ostatné krajiny už proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy ukončili.