O „prezidentovi“ rozhodnú pri večeri

http://www.flickr.com/photos/european_parliament/3632660542/

Konzultácie s členskými štátmi vedie švédsky premiér Fredrik Reinfeldt. Predsedncítvo oznámilo, že vo štvrtok, 19. novembra 2009, sa bude v Bruseli konať ďalší mimoriadny neformálny summit. "Stretnutie bude mať podobu pracovnej večere", uviedlo v stručnom vyhlásení predsedníctvo.

Reinfledt dal jasne najavo, že nový stály predseda Európskej rady bude vybraný spomedzi úradujúcich alebo bývalých hláv štátov a vlád členských krajín. Diplomatické zdroje potvrdzujú informáciu, že Belgičan Van Romuy má silnú podporu. Únia teda pravdepodobne pôjde cestou nenápadnejšieho politika.

Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner ale povedal, že britský bývalý premiér Tony Blair či luxemburský premiér Jean-Claude Juncker sú stále na pomyslenom zozname a nič nie je rozhodnuté.  

Podporu na post vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku by síce pravdepodobne získal britský šéf diplomacie David Miliband, no ten s vďakou odmietol a zostane v domácej politike.

Obsadzovanie postov je problematické kvôli boju o vplyv medzi veľkými a malými krajinami a rôznymi predstavami o tom, akú úlohu by mali vybratí kandidáti vlastne plniť. 

„Niekoľko mien je na stole, hľadáme kandidáta, ktorý získa väčšinu, nie kandidáta na ktorom sa zhodnú všetci“, povedal diplomat agentúre Reuters, čim potvrdil, že žiadna osoba nezíska jednohlasnú podporu.

„Konzultácie sa ešte neskončili (…) Dúfajme, že sa nám na summite podarí vyhnúť sa väčším stretom názorov“.

Mimoriadny summit sa bude konať budúci týždeň napriek tomu, že už na 10. a 11. decembra je naplánované pravidelné stretnutie Európskej rady. Dôvodom je, že lídri chcú nominácie urýchliť. Nová Európska komisia sa môže ujať úradu až po tom, čo budú obsadené tieto dve miesta.

EurActiv/Reuters