O smerovaní rozdelenia Cypru rozhodnú blížiace sa voľby

Kandidáti na prezidenta Cyperskej republiky. [@alpha_cyprus Twitter]

V prvej a jedinej televíznej debate hlavných kandidátov na prezidenta Cypru sa diskutovalo aj o tom, ako oživiť mierové rokovania na rozdelenom ostrove.

Súčasného prezidenta Nicosa Anastasiadesa protikandidáti kritizovali za príliš veľké ústupky Turecku, ale aj za to, že počas minuloročných rokovaní neurobil pre mierovú dohodu dosť.

Traja z piatich kandidátov v diskusii tvrdili, že Cyprus musí zmeniť smer rokovaní a zabudnúť na predchádzajúce dohody dvojzónovej a dvojkomunálnej federácie.

Komisia hľadá európsku odpoveď na cyperskú otázku

Aj napriek avizovaným prelomovým stretnutiam oboch strán sa riešenie stále nenašlo.

Rozhodne sa v druhom kole

Je nepravdepodobné, že by súčasný prezident Anastasiades vyhral voľby hneď v prvom kole volieb, ktoré sa koná 28. januára. Očakáva sa, že v druhom kole, ktoré prebehne 4. februára, sa stretne s Stavrosom Malasom, ktorý má podporu komunistickej strany, alebo s Nicolasom Papadopoulosom, synom bývalého prezidenta, ktorý v mierových rokovaniach presadzuje tvrdší postoj.

Papadopoulos vyhlásil, že Cyprus „potrebuje inú stratégiu“, aby odčinil niektoré „nebezpečné koncesie“ dohodnuté počas nedávnych rokovaní. Podľa neho voľby slúžia ako referendum o tom, aké riešenie cyperského problému si želajú ľudia. Anastasiadesa obvinil z toho, že „gréckych Cyperčanov vedie k riešeniu, ktoré neprijmú.“

Podľa Malasa naopak prezident počas júlového samitu OSN v Ženeve premeškal „historickú príležitosť“ uzavrieť mierovú dohodu. „Musíme sa zhodnúť, že smerujeme k rozdeleniu,“ vyhlásil Malas. Oznámil, že v prípade víťazstva je pripravený stretnúť sa so sverocyperským lídrom Mustandom Akıncım hneď, ako to bude možné.

OSN chce definitívne rozhodnutie o Cypre

Lídri Cypru sa môžu čoskoro dohodnúť na zjednotení krajiny, ktorá je od roku 1974 rozdelená a ostáva jablkom sváru medzi Aténami, Bruselom a Ankarou.

Prezident z neúspechu obviňuje Turecko

Anastasiades bránil svoju pozíciu v rokovaniach a z neúspechu obvinil Turecko, ktoré podľa neho nie je dostatočne konštruktívne ani odvážne na to, aby pristúpilo ku konečnej fáze rokovaní. Pochválil sa, že sa mu po prvý raz podarilo do cyperského problému priamo zapojiť Turecko aj Európsku úniu.

Konzervatívny Anastasiades je favoritom volieb, napriek tomu, že sa mu zatiaľ nepodarilo vyriešiť kľúčové body sporu vrátane budúcnosti desiatok tisícov tureckých jednotiek na severe ostrova. Išlo by o jeho druhé a teda posledné volebné obdobie.

Po nástupe k moci Anastasiades obnovil mierové rokovania a začal s Akıncım spolupracovať. Dva roky náročných vyjednávaní však ich vzťahy narušili. Dnes ale sľubuje, že v prípade jeho zvolenia budú mierové rokovania pokračovať.

„Zlaté víza“ pre majetných z tretích krajín spochybňujú demokratickosť vízového režimu

EÚ podpláca Líbyu, aby zabránila cestám do Európy, zatiaľ čo niektoré členské štáty predávajú skorumpovaným zahraničným politikom „zlaté víza“, píše europoslankyňa ANA GOMESOVÁ.

Dôležitý bod

Takmer 44-ročný ostrovný konflikt medzi medzinárodne uznávanou Cyperskou republikou s gréckou väčšinou a Severocyperskej tureckej republiky je ako vždy dôležitým bodom v politike najvýchodnejšieho člena Európskej únie.

Anastasiades v roku 2013 porazil genetického inžiniera Stavrosa Malasa, ktorý kandiduje aj tento rok.

Medzi kandidátmi je aj bývalý cyperský minister zahraničných vecí George Lillikas a šéf extrémistickej pravicovej strany Elam Christos Christou.