O úspechu holandského predsedníctva rozhodnú nečakané udalosti

Holandský premiér Mark Rutte a predseda EK Jean-Claude Juncker, (zdroj: Európska komisia)

Ciele Holandského kráľovstva na čele Rady EÚ dnes v Bratislave predstavil jeho veľvyslanec Richard van Rijssen. Holandský diplomat uviedol, že úloha predsedajúceho štátu sa v rozšírenej Európskej únii zmenila. Holandsko sa preto chce sústrediť na hľadanie kompromisov.

„Našou agendou je nemať agendu,“ uviedol van Rijssen. Vysvetlil, že ciele si 28 členských štátov vytýčilo v Strategickom programe pre EÚ a ten sa zohľadnil aj v pracovnom programe Európskej komisie. Holanďania budú presadzovať napĺňanie týchto dokumentov. O úspechu či neúspechu ich predsedníctva má rozhodnúť schopnosť pružne reagovať na nečakané výzvy, ktorým bude únia čeliť.

Princípy, nie priority

Veľvyslanec van Rijssen hovoril na dnešnom brífingu viac o princípoch, ktorými sa bude riadiť holandské predsedníctvo, než o jeho prioritách.

Únia sa má podľa Holanďanov „zamerať na základy“. Týmto však majú na mysli najväčšie problémy, ktoré môžu ohroziť základy EÚ. Van Rijssen spresnil, že sa jedná o finančnú či utečeneckú krízu, teda tie výzvy, ktoré si skutočne vyžadujú spoločné riešenie.

Európska dvadsaťosmička by mala zúročiť črtajúce sa hospodárske oživenie pri vytváraní pracovných miest. Predsedníctvo vo svojom programe uvádza, že občania majú nárok žiadať od EÚ ekonomickú prosperitu.

Posledným princípom má byť formovanie solidarity medzi členskými štátmi. Občania by si aj napriek domácej kritike EÚ mali uvedomovať, že Európa je spoločne silnejšia.

Medzi prioritami predsedníctva bude nájsť komplexný prístup k migrácii a medzinárodnej bezpečnosti. Ďalej má Európa podporovať inovácie a tvoriť pracovné miesta, konsolidovať verejné financie a fungovanie eurozóny a nezanedbávať ani klimatické a energetické otázky.

K ľudskosti neexistuje alternatíva

Utečenecká kríza bude európskej politike dominovať počas celého predsedníctva, no pravdepodobne aj nasledujúce roky, myslí si Richard van Rijssen a dodáva, že „nerobiť nič nie je riešenie“.

Európska schopnosť prijímať utečencov podľa neho nie je nekonečná. Uviedol, že chýba zhoda na správnom postupe, no únia musí konať.

„Utečenecká kríza nás zasiahla tam, kde to pociťujeme najsilnejšie. Nie sme iba úniou záujmov, ale aj hodnôt. Preto by sme ich nemali strácať. Neexistuje žiadna alternatíva, len zachovať humánnu úniu.“

Lacnejšie predsedníctvo

Holandsko odhaduje, že ho predsedníctvo bude stáť 62,8 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu predsedníctvu v roku 2004 Holanďania ušetria. Vtedy sa ich akcie spojené s polrokom na čele Rady EÚ odohrávali vo viacerých mestách a stáli 97 miliónov eur. Tentoraz všetky ministerské stretnutia sústredia na bývalú námornú základňu Marineterrein v Amsterdame.

Pre Holanďanov to bude už dvanáste predsedníctvo Rady EÚ. Pre porovnanie, slovenské predsedníctvo ráta s podobným rozpočtom ako to holandské. Rezort diplomacie predpokladá, že celkové vynaložené výdavky by nemali presiahnuť sumu 70 miliónov eur.