Obama nepríde, lebo EÚ to preháňa so summitmi

FOTO TASR/AP/Charles Dharapak

Oznámenie Bieleho domu, že Barack Obama neplánuje cestovať do Madridu na summit EÚ-USA zastihlo Brusel nepripravený.

„Cesta prezidenta [Baracka Obamu] do Španielska na jarný summit sa nikdy neplánovala“, povedal hovorca National Security Council Mike Hammer vo Washingtone 1. februára.

Bez účasti Obamu je pravdepodobné,  že Brusel summit radšej zruší, ako by sa mal konať na nižšej úrovni.

„Za normálnych okolnosti sú summity summitmi presne preto, že sa na nich zúčastnia hlavy štátov a vlád“, povedala novinárom hovorkyňa Komisie Pia Ahrenkilde Hansen.

„Európania vo všeobecnosti usporadúvajú príliš veľa summitov“, myslí si analytik a riaditeľ think-tanku European Policy Centre Antonio Missiroli.

„Agenda lídrov je naplnená rôznymi summitmi. Možno menej summitov s hutnejším obsahom a lepšou kontinuitou v zahraničných vzťahoch medzi nimi je cesta vpred“, navrhuje Missiroli.

Posledný trend v medzinárodných vzťahoch mimo Európskej únie je, že summity sú jedinou možnosťou, ako urýchliť rozhodovanie. Zdá sa, že jediné, čo rozhýbe lídrov k rozhodnutiu sú deadliny a príležitosť pre fotografov, hovorí analytik pre EurActiv. Tento trend v medzinárodných vzťahoch je podľa neho „zvrátený“. „Mali by sme sa sústrediť na podstatu vecí viac ako na protokolárny rozmer“.  

Na otázku, či očakáva kolízny kurz medzi španielskym predsedníctvom a predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom Missiroli hovorí, že „nie je tajomstvom, že od začiatku španielskeho predsedníctva tu je určitý stupeň napätia, najmä medzi Van Rompuyom a španielskou vládou ohľadom tohto, kto bude predsedať stretnutiam na medzinárodnej úrovni.“

Syndróm Topolánek

Treba ale podľa analytika spomenúť, že Obama počas svojho prvého roku v úrade cestoval do Európy viackrát ako ktorýkoľvek iný prezidentom v podobnom období.

Pripomenul aj situáciu počas posledného summitu EÚ-USA v Prahe, keď vtedajší český premiér Mirek Topolánek predsedal summitu v čase, keď bola jeho vláda v demisii.

„Pri tejto príležitosti Obama povedal svojim poradcom: ‘Toto je pre mňa strata času’“, tvrdí analytik pričom dodáva, že americká strana môže počítať s tým, že sa niečo podobné zopakuje aj vďaka zmätku, ktorý prípravu aktuálneho summitu sprevádza.

Obamu ale tiež držia domáce priority, blížia sa voľby, čo je tiež faktor v jeho rozhodnutí necestovať do Európy. Nemalo by preto byť podľa Missioroliho vnímané ako negatívne gesto smerom k Španielsku alebo k Európe, ani to neznamená, že sa transatlantické vzťahy zhoršili. Nebolo to však „ani úplne náhodné“, uzavrel.

Pozície

 „Otázkou vo vzťahu k zahraničnej politike EÚ je, či Lisabonská zmluva nespôsobila viac problémov, ako vyriešila“, napísal na BlogActiv Stanley Crossick, riaditeľ a zakladateľ European Policy Centre.

„Prípad summitu EÚ-USA ukazuje, že EÚ nebude konať jednotne pokiaľ sa nepodarí dostať pod kontrolu egoizmus členských štátov. Jedna vec je čoraz jasnejšia – Obama nebude ani na summite v Madride ja mám podozrenie, že ani na summite v Bruseli“, píše Crossick.