Obama skončil Bushovu vojnu

Signál, ktorý ťahom pera vyslal Barack Obama do Európy je, že Amerika nechce ďalej prekračovať medzinárodné alebo americké právo v boji proti svojim nepriateľom. „Odmietame falošnú voľbu medzi našou bezpečnosťou a našimi ideálmi“, povedal v inauguračnej reči Obama.

Neznamená to, že USA už nie sú pripravené bojovať. „Nebudeme sa ospravedlňovať za náš spôsob života a ani nepoľavíme v jeho obrane. Pre tých, ktorí chcú sledovať svoje ciele terorom a zabíjaním nevinných, hovoríme vám, náš duch je silnejší a nezlomný. Nemôžete nás prežiť a my vás porazíme“.

Podľa očakávaní, Obama nariadil zatvorenie Guantánama a zakázal CIA udržiavať vlastné tajné detenčné centrá v zahraničí. Škandál okolo tajných letov a väzníc CIA v Európe viedol k vytvoreniu niekoľkých vyšetrovacích komisií v Európskom parlamente a Rade Európy.   

„Keď vláda zmení právo alebo politiku, budeme tento smer nasledovať bez výnimky, výpadku alebo diery“, povedal šéf CIA Mike Hayden keď inštruoval svoj personál.

Obama menoval do zahraničnopolitického tímu spolu s Hillary Clintom i Georga J. Mitchella ako špeciálneho vyslanca pre Blízky východ a Richarda Holbrooka, ktorý bude plniť úlohy v Afganistane a Pakistane.

Mitchell pomáhal vyjednávať mier v Severnom Írsku, zatiaľ čo Holbrook hral kľúčovú úlohu pri formovaní Daytonskej mierovej zmluvy, ktorá ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine. Po zatknutí Radovana Karadžiča sa začalo hovoriť o dohode, ktorú mal Holbrook uzavrieť s Karadžičom. Dohoda údajne znela, že Karadžič nebude stíhaný za vojnové zločiny, pokiaľ sa stiahne z verejného života. Holbrook existenciu takejto dohodu popiera, hoci niektorí svedkovia trvdia opak.

Európski ministri zahraničia sa v pondelok stretnú v Bruseli, kde budú diskutovať ako pomôcť Barackovi Obamovi vyprázdniť väzenie na Kube. Neočakáva sa žiadna spoločná európska pozícia, niektoré krajiny vylúčili, že by boli ochotné prijať väzňov. Portugalsko, Írsko, Francúzsko a Nemecko vážne zvažujú udelenie azylu niekoľkým prepusteným väzňom, ktorí sa z bezpečnostných dôvodov nemôžu vrátiť do krajiny pôvodu. EÚ má na rozmýšlanie dosť času, keďže zatvoriť Guantánamo bude trvať niekoľko mesiacov. 

„Veríme, že toto rozhodnutie má veľkú symbolický a praktický význam a mohlo by uľahčiť posilnenie transatlantickej protiteroristickej a bezpečnostnej spolupráce, založenej na rešpekte medzinárodného práva a ľudských práv“, uvádza vo vyhlásení české predsedníctvo EÚ.