Obama vyzval Britániu na zotrvanie v EÚ

(zdroj: The U.S. Army/Flickr)

Veľká Británia by sa kvôli zachovaniu globálneho vplyvu nemala vzdávať členstva v EÚ. „Spojené kráľovstvo v Európskej únii nám dáva omnoho väčšiu dôveru v silu transatlantického zväzku,“ povedal vo včerajšom rozhovore pre BBC Barack Obama.

Americký prezident sa v rozsiahlom interview venuje blížiacej sa návšteve subsaharskej Afriky, iránskemu jadrovému programu, transatlantickým vzťahom, rasovej otázke v USA a bilancuje svoje pôsobenie v úrade.

Bol by to ústup z pozícií

„Británia bola vždy našim najlepším partnerom. […] V modernej dobe nie je žiadna iná krajina, s ktorou by sme mali bližšie vnímanie hodnôt,“ vysvetlil Obama význam úzkeho spojenia s Londýnom. Preto by nerád videl, ako Británia opúšťa EÚ, ktorú označil za jeden zo základných kameňov povojnového usporiadania. Je to prvýkrát, čo túto tému otvoril. V minulosti sa končiaci prezident vyjadroval ku kríze eurozóny a koordinácii sankčnej politiky voči Rusku.

Zmenšovanie britského vplyvu je častou kritikou zámeru Davida Camerona usporiadať v roku 2017 referendum o členstve únii. Dovtedy chce líder konzervatívcov rokovať o jej reforme, ktorá by viac zohľadnila záujmy monarchie.

Vláde na ostrovoch Obama pogratuloval k dodržiavaniu záväzkov voči Severoatlantickej aliancii. Británia je jednou z mála krajín, ktorá na obranu vynakladá viac ako 2 % rozpočtu. Podľa Obamu to znamená, že krajina dokáže obetovať svoje okamžité záujmy v prospech usporiadanejšieho a bezpečnejšieho sveta.

Nahneval euroskeptikov

Vystúpenie amerického prezidenta na BBC so sebou prinieslo celú plejádu nesúhlasných stanovísk zväčša konzervatívnych politikov. Zástupca konzervatívcov v dolnej komore parlamentu Tom Pursglove vyhlásil, že britskému ľudu nebude nikto hovoriť, čo má robiť.

Poslanec Európskeho parlamentu Patrick O’Flynn tvrdí, že je nerozumné tlačiť Spojené kráľovstvo do niečoho iba preto, že je to pre USA prospešné: „V prvom rade sa musíme sústrediť na naše národné záujmy.“

Ďalší euroskeptik Daniel Hannan povedal, že existujú dôvody na zotrvanie v EÚ, no rozhodne ním nie je „pochlebovanie“ Barackovi Obamovi.