Občania EÚ žijúci vo Veľkej Británii sú „pobúrení“ byrokraciou

FOTO: Twitter

Britské úrady ukladajú žiadateľom o trvalý pobyt príliš prísne podmienky. Týka sa to občanov EÚ, ktorí v krajine žijú a tento stav si chcú zaistiť aj formálne.

Európska únia by preto mala na Londýn pritlačiť, zhodli sa na tom na včerajšom stretnutí diplomati z krajín EÚ, ktorí majú na starosti brexit (tzv. šperpovia hláv štátov a vlád).

Počet žiadostí o trvalý pobyt vo Veľkej Británii prudko stúpol po tom, ako sa Briti v júni minulého roka v referende rozhodli opustiť Európsku úniu. Vo Veľkej Británii v súčasnosti žijú takmer 3 milióny občanov Európskej únie.

Práve tí dnes podľa Únie pociťujú neúmernú administratívnu záťaž pri dokazovaní svojho pobytu v krajine.

85 stranový formulár

Mnohí občania Únie, žijúci v Británii, sa rozhodli nečakať na výsledky rokovaní medzi Bruselom a Londýnom a o trvalý pobyt v krajine požiadali už teraz. Od minuloročného leta ale úrady zamietli už tretinu z nich, takmer 13 000 žiadostí. Vo väčšine prípadov bola dôvodom neúplnosť podkladov.

Občania EÚ žijúci v Británii sa sťažujú hlavne na 85 stranový formulár s požiadavkami na rozličné doklady a potvrdenia o príjmoch a pohyboch mimo krajiny.

Žiadatelia musia napríklad zdokumentovať každú cestu, počas ktorej opustili Veľkú Britániu. Keďže však v EÚ platí voľný pohyb, takéto záznamy nie sú registrované v pase, ani na hraničných úradoch. Ďalšou problematickou požiadavkou sú potvrdenia od zamestnávateľov, či výplatné pásky, ktoré majú potvrdiť príjmy v krajine počas posledných piatich rokov.

Podľa zdroja portálu EurActiv.com z prostredia inštitúcií EÚ, bude Brusel žiadať, aby sa britské úrady primárne zaoberali prípadmi žiadateľov, ktorých sa môže dotknúť brexit.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/lepsi-brexit-bez-dohody-ako-zlou-dohodou-britski-poslanci-ziadaju-dokaz/

Rýchlosť a právne istoty

Podľa návrhu usmernení pre vyjednávanie, ktoré za EÚ predstavil predseda Európskej rady Donald Tusk, chce Únia do oficiálneho odchodu Veľkej Británie zabezpečiť plné práva pre všetkých rezidentov, ktorí sú zároveň občanmi EÚ.

O rýchlu dohodu v otázke európskych občanov v Británii žiadala aj britská premiérka Mayová. Brusel však tvrdí, že zabezpečenie právnej istoty si vyžaduje detailnú prácu, ktorá musí byť súčasťou celkovej dohody.

Britská strana požaduje, aby bola forma dohody recipročná a uplatniteľná aj na Britov žijúcich v členských krajinách EÚ.