Iniciatíva proti privatizácii vodných zdrojov má milión podpisov

„Voda a sanitácia sú ľudské práva! Voda je verejný statok, nie tovar!“ – s týmto heslo sa organizátorom občianskej iniciatívy podarilo ako prvým vyzbierať milión podpisov pod petíciu, ktorou žiadajú, aby zásobovanie vodou a manažment vodných zdrojov nepodliehali  pravidlám vnútorného trhu a aby boli vodohospodárske služby vylúčené z liberalizácie.  

Na inštitúcie a členské štáty EÚ tiež naliehajú, aby zabezpečili všetkým svojim obyvateľom právo na vodu a sanitáciu a EÚ zvyšovala snahy o dosiahnutie univerzálnej dostupnosti k vode a sanitácií.

„Hoci podpisy treba overiť, zozbierať milión podpisov za necelých šesť mesiacov je skutočný úspech,“ uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, zodpovedný za agendu Európskej občianskej iniciatívy.

„Dnes sme dosiahli dôležitý míľnik – jeden milión občanov EÚ súhlasí, že voda a sanitácia sú ľudské práva,“ uviedol Jan Willem Goudriaan, viceprezident organizačného výboru tejto iniciatívy.

Aj po odovzdaní milióna podpisov mienia organizátori v ich zbieraní pokračovať.

Podpora odborov

Carsten Berg, koordinátor kampane ECI reprezentujúcej viac ako 120 mimovládnych organizácií, pre EurActiv uviedol, iniciatíva o vodných zdrojoch mala podporu odborových zväzov, ktoré sa aktívne zapojili do zberu podpisov, a to najmä v Nemecku a Rakúsku.

Organizátorom odporučil, aby vyzbierali dodatočných 200 tisíc podpisov, čiže o 20 % viac ako sa vyžaduje. Nahradili by tým prípadné neplatné podpisy alebo chyby pri spracovaní. Očakáva že tento počet by sa mohol dosiahnuť do apríla.

Zozbierané podpisy teraz overia kompetentné úrady v členských štátoch. Následne má EK tri mesiace na preskúmanie iniciatívy, rozhodnutie ako bude postupovať a stretnutie s organizátormi, ktorí budú mať príležitosť predložiť ju Európskemu parlamentu.

Technické a právne prekážky

Fungovanie systému ECI negatívne zasiahli technické poruchy a právne prekážky týkajúce sa online súkromia, keďže väčšina podpisov sa zbiera prostredníctvom webových stránok. Komisia ponúkla organizátorom hosting pre online zber podpisov na jej vlastných serveroch.

Podľa aktivistov je ale systém EK príliš zložitý. „Softvér, ktorý v súčasnosti Európska komisia ponúka, vyžaduje významné upgrady,“ uviedol IT špecialista Xavier Dutoit z organizácie Tech to the People.

„Systém elektronického zberu je zbytočne komplexný a zaplavený významnými programovací chybami – oveľa viac než by sa normálne očakávalo,“ dodala Heike Aghte, zástupkyňa iniciatívy za zníženie rýchlostného limitu pre autá v obciach.

Kampanieri tiež upozornili, že občania EÚ žijúci mimo územia Únie sa pod iniciatívy nemôžu podpísať. Ochotu občanov zapojiť sa znižuje aj to, že 18 krajín Únie povinne vyžaduje pri podpisovaní uvedenie osobného identifikačného čísla. Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov pritom v novembri 2010 vydal stanovisko, že čísla občianskych preukazov nie sú pre účely ECI nevyhnutné.