Obrat Poľska? Premiér „priateľsky“ večeral s Junckerom, budú ďalej zlepšovať vzťahy

Mateusz Morawiecki a Jean-Claude Juncker. [TASR/AP/Virginia Mayo]

Tesne pred odchodom do Bruselu Morawiecki odvolal kontroverzných ministrov zahraničných vecí, životného prostredia a obrany. Za problémovou reformou súdnictva si však stojí.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a nový poľský premiér Mateusz Morawiecki mali v Bruseli „priateľskú“ a „konštruktívnu“ večeru, oznámila Junckerova kancelária. Snaha o zlepšovanie vzťahov podľa nej bude do konca februára ešte pokračovať.

Témou spoločného rozhovoru lídrov bola najmä reforma justície v Poľsku, pre ktorú Európska komisia voči krajine iniciovala právne konanie. Jeho výsledkom môže byť pozastavenie hlasovacích práv Poľska v Rade EÚ.

Právne konanie proti Poľsku považuje Orbán za útok na strednú Európu

Slovensko venuje aktivácii článku 7 proti Varšave “náležitú pozornosť”.

Morawiecki obhajoval reformu

Morawiecki v utorok po večeri s Junckerom povedal, že sa šéfovi Komisie snažil vysvetliť cieľ zmien v justičnom systéme Poľska, ako aj to, že sú dlho očakávané a nutné.

„Povedal som, že naším zámerom je vytvoriť účinnejší, spravodlivejší a objektívnejší systém, a taký, ktorý bude transparentný a rentabilný,“ vyhlásil Morawiecki na tlačovej konferencii.

Ďalšími témami diskusie oboch lídrov boli energetika a klimatická politika, ako aj približne milión Ukrajincov utekajúcich pred konfliktom s Ruskom do Poľska, kde nachádzajú útočisko.

Poliaci nespokojní s vládou smerujú do Nemecka

Veľa Poliakov si pre lepší život zvolilo Nemecko. Majú totiž pocit, že štandardy slobody v ich vlasti sa vracajú do čias komunizmu.

Deväť nových ministrov

Tesne pred odchodom do Belgicka sa poľský premiér zbavil ministrov, ktorí mali s Bruselom spory. Odvolanie sa týkalo ministrov zahraničných vecí, obrany a životného prostredia.

Premiérove kroky naznačujú, že sa snaží o nápravu vzťahov s partnermi v Európskej únii a o odvrátenie prípadných sankcií EÚ.

Novým ministrom zahraničných vecí sa stal Jacek Czaputowicz, ktorý v úrade nahradil Witolda Waszczykowského. Novým šéfom rezortu obrany je Marek Blaszczak, ktorý vystriedal Antoniho Macierewicza, a novým ministrom životného prostredia Henryk Kowalczyk.

Kozmetická úprava novej poľskej vlády

O stoličku prišla premiérka a vo vláde Mateusza Morawieckého sa stala ministerkou bez portfólia.

Dokopy bude vo vláde deväť nových ministrov. Okrem zahraničných vecí, životného prostredia a obrany majú nových šéfov aj ministerstvá vnútra, financií, zdravotníctva, infraštruktúry, podnikania a technológií, aj investícií a rozvoja.

Koniec „rebela EÚ“?

Morawiecki počas skladania slávnostného sľubu nových ministrov v prezidentskom paláci vo Varšave povedal: „Nie sme a nechceme byť dogmatickou, doktrinárskou vládou, ani vládou socialistických či neoliberálnych krajností.“

Premiér dodal, že chce, aby malo Poľsko významnú úlohu v silnej Európe.

Brusel opakovane vyslovil obavy nielen so zmienenou reformou súdnictva, ale aj s poľským odmietaním prijímať migrantov podľa schváleného plánu EÚ a s výrubom v poľskom Bielovežskom pralese, ktorý je od roku 2011 uznaný za prírodné dedičstvo UNESCO.

Poliaci "nie sú les", za ilegálnu ťažbu budú musieť zaplatiť

Súdny dvor EÚ rozhodol, že za každý ďalší deň ťažby dreva v Bielovežskom pralese bude musieť Poľsko zaplatiť pokutu 100 000 eur.