Obviňovanie Únie za prípadný brexit bez dohody na nás nezapôsobí, varuje Banier

Britský minister pre brexit Dominic Raab a vyjednávač EÚ Michel Barnier. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Rokovania o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa podľa oboch strán posúvajú do poslednej fázy. Kým britský minister Raab očakáva dohodu v októbri, Michel Barnier hovorí o decembrovom termíne.

Spojené kráľovstvo a Európska únia zaznamenávajú pokrok smerujúci k dosiahnutiu politickej dohody o riadenom ukončení členstva tejto krajiny ešte v októbri tohto roku, hoci ešte stále zostáva niekoľko kľúčových bodov na doriešenie.

Britský minister pre tzv. brexit Dominic Raab to uviedol na úvod rokovaní s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom. Oba tímy vyjednávačov budú pokračovať v rokovaniach v priebehu tohto týždňa.

Raab počas spoločnej tlačovej besedy s Barnierom upozornil, že vyjednávači dosiahli pokrok v niektorých otázkach, ako je spolupráca v bezpečnostnej oblasti, ale nedoriešené zostávajú citlivé body ako napríklad budúci režim na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktorá bude po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

„Zhodli sme sa na tom, že musíme zvýšiť intenzitu rokovaní,“ povedal Raab o prebiehajúcich „rozvodových rozhovoroch“. Spresnil, že vyjednávači sa opäť stretnú na budúci týždeň a doterajšie tempo rozhovorov sa zvýši.

Brexit: EÚ akceptuje aj „predstieranú“ dohodu

Podľa Financial Times je EÚ pripravená akceptovať aj vágnu deklaráciu o budúcich vzťahoch – len aby Británia neodchádzala bez akejkoľvek dohody.

Podľa jeho slov britská strana počas rokovaní ukázala „ambície, flexibilitu a pragmatizmus“, a ak sa to zhoduje s očakávaniami EÚ, je presvedčený, že dohodu bude možné dosiahnuť už v októbri. Ak by sa tak stalo, hlavy vlád a štátov by dohodu odobrili na októbrovom summite EÚ.

Raab zároveň reagoval aj na informácie, že Británia po brexite bude čeliť nedostatku niektorých dôležitých tovarov, čím narážal na šíriace sa informácie o nedostupnosti liekov v prípade tvrdého brexitu.

„Tieto preháňajúce a strašidelné príbehy (chaotického brexitu) sú na míle vzdialené od pravdy,“ upokojoval britský minister. Očakáva sa, že Londýn vo štvrtok zverejní 84 odporúčaní pre viaceré odvetvia, ako sa pripraviť na scenár vystúpenia bez dohody.

Rešpektovanie pravidel jednotného trhu

Barnier v mene Únie zaujal o niečo opatrnejší postoj, keď povedal, že dohoda by sa mohla zrodiť do konca roka, čo by znamenalo jej odobrenie až na decembrovom summite EÚ. Zároveň však upozornil, že aby sa tak stalo, každá dohoda s Britániou o budúcich vzťahoch musí rešpektovať pravidlá jednotného trhu Európskej únie.

Brexit môže viesť k zjednoteniu Írska

Ak nastane tvrdý brexit, Severné Írsko by malo hlasovať o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, alebo zjednotení s Írskom, myslí si šéfka strany Sinn Fein. Podobné úvahy pripúšťa aj bývalý líder unionistov.

„Toto partnerstvo musí rešpektovať jednotný trh a základy tohto európskeho projektu,“ uviedol Barnier na spoločnej tlačovej konferencii s Raabom. Dodal, že dohodu s Britániou by bolo potrebné uzavrieť „nie oveľa neskôr“ než začiatkom novembra a že Únia nesmeruje k brexitu bez dohody, aj keď sa musí na takúto alternatívu pripraviť.

Pripomenul však, že takáto možnosť by bola pre Spojené kráľovstvo najnákladnejšia. Nevyhol sa ale kritike britských politikov, ktorí strašia najkrajnejším scenárom, pričom z neho obviňujú Úniu. „Ak mám byť úprimný, všimol som si, že sa rozpútava hra, ktorej cieľom je hodiť vinu za brexit bez dohody na EÚ,“ uviedol Barnier. „Mali by však ale všetci vedieť, že toto na Úniu určtie nezapôsobí,“ dodal.

Doterajšie odmietanie britských návrhov podľa neho nemá za cieľ tlačiť kabinet Theresy Mayovej do kúta. „Zásady EÚ v rokovaniach sú známe a konzistentné počas celých posledných dvoch rokov“.

Spojené kráľovstvo by malo opustiť EÚ 29. marca 2019 s prechodnou fázou naplánovanou do konca roka 2020 v prípade dosiahnutia politickej dohody. V EÚ sa však množia obavy, že k žiadnej dohode o riadenom vystúpení Británie z Únie nemusí dôjsť, čo môže viesť k hospodárskemu chaosu.