Ocenení Bulhari, pokarhaní Rumuni: Komisia vydala očakávanú správu o ich reformách

Bulharský premiér a rumunská premiérka. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Európska komisia vydala najnovšie správy o krokoch, ktoré podnikli obe krajiny na splnenie svojich záväzkov v reformách súdnictva a boja proti korupcii, ako aj v prípade organizovaného zločinu v Bulharsku. Správy boli zostavené v rámci mechanizmu spolupráce a overovania.

Správa, týkajúca sa Bulharska, sa zaoberá pokrokom dosiahnutým v uplynulom roku s cieľom splniť posledných 17 odporúčaní vydaných eurokomisiou v správe z januára 2017.

Brusel ocenil pokračujúce úsilie a odhodlanie Sofie implementovať predmetné odporúčania.

Komisia vyjadrila presvedčenie, že Bulharsko – ak bude pokračovať v súčasnom pozitívnom trende – bude schopné splniť všetky zostávajúce odporúčania a tým aj nesplnené kritériá. To umožní, aby bol mechanizmus spolupráce a overovania uzavretý ešte pred koncom mandátu súčasnej exekutívy Európskej únie (do konca roku 2019).

Nespolupracujúci prezident, Soros, pokus o prevrat a vraždu: Rumunská vládna strana vysvetľuje masové protesty

Líder vládnej strany, ktorý pre vlastné korupčné škandály nemohol prebrať úrad premiéra, spôsobil svojimi komentármi po masových demonštráciách a tvrdom zásahu polície rozčarovanie doma aj v Európe.

Posledný rok zvrátil pokrok

Správa Komisie je ale prísnejšia, pokiaľ ide o Rumunsko. V dokumente sa uvádza, že hoci vláda v Bukurešti podnikla kroky na vykonanie posledných 12 odporúčaní z januára 2017, nedávny politický vývoj zmenil doterajší pokrok a spochybnil pozitívne hodnotenie z januára 2017.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v utorok (13. novembra) upozornil, že vývoj v Rumunsku za posledných 12 mesiacoch zvrátil „výnimočný pokrok“, ktorý sa krajine podarilo dosiahnuť za predošlých desať rokov.

Spresnil, že najväčšie výhrady má Brusel k reformám v oblasti justície (zmeny v súdnom a trestnom práve) a k tlaku vyvíjanému na Národný protikorupčný úrad (DNA).
To je podľa neho dôvod, prečo Európska komisia predstavila osem nových odporúčaní pre Rumunsko.

Timmermans pred novinármi na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu uviedol, že Bukurešť by sa mala týmito odporúčaniami čo najskôr zaoberať.

„Tieto opatrenia sú potrebné na vrátenie reformného procesu do normálnych koľají a pre pokračovanie procesu vedúcemu k ukončeniu mechanizmu spolupráce a overovania,“ vysvetlil Timmermans odporúčania Bruselu, medzi ktoré patrí aj zmrazenie zmien v súdnom a trestnom práve, okamžité zastavenie všetkých postupov pri vymenovávaní a odvolávaní vysokopostavených prokurátorov a obnovenie procesu pre vymenovanie generálneho prokurátora DNA.

Rumunský minister pre európske záležitosti krátko pred začiatkom predsedníctva v Únii odstúpil

Victor Negrescu cez víkend rezignoval na svoju funkciu delegovaného ministra. Bukurešť už 1. januára preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie, a práve agenda predsedníctva v rumunskej vláde prináležala doteraz Negrescuovi.

Timmermans upozornil obe krajiny – Bulharsko aj Rumunsko – na význam slobody tlače. Priznal, že táto oblasť je mimo cieľov CVM, ale má zásadný vplyv na pokrok v oblasti reformy súdnictva a boja proti korupcii.

Podľa jeho slov bude exekutíva Únie pozorne sledovať vývoj v oboch krajinách a vráti sa s hodnotením situácie ešte pred ukončením svojho mandátu.

„Nerobíme to s úmyslom trestať, ale s cieľom pomáhať,“ odkázal Timmermans a dodal, že eurokomisia má v pláne tento proces – prebiehajúci od roku 2007, od vstupu oboch krajín do Únie – ukončiť čo najskôr.

To však nebude možné bez aktívnej spolupráce Bukurešti a Sofie a bez toho, aby obe krajiny plnili odporúčania, na ktorých sa dohodli s Bruselom.